Експерт: Подпис за разсрочване на задълженията само след консултация с адвокат

24.02.2021 | 11:50
по статията работи: econ.bg
"От 3 юни 2022 година влиза в сила т.нар. "абсолютна давност", тя ще важи само за физически лица и то в случаите, когато задължението не е отсрочено или разсрочено". Това поясни пред БНР Десислава Филипова
Експерт: Подпис за разсрочване на задълженията само след консултация с адвокат
Снимка: Inews.bg

"От 3 юни 2022 година влиза в сила т.нар. "абсолютна давност", тя ще важи само за физически лица и то в случаите, когато задължението не е отсрочено или разсрочено". Това поясни пред БНР Десислава Филипова, юрист, председател на фондация "Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека".

От 3 юни догодина задълженията към колекторските фирми отпадат при изтекла 10-годишна давност.

"Когато се подписва едно споразумение, човек трябва задължително да се консултира със специалист, защото и за обикновената давност практиката да платиш разсрочено или отиваш на съд се прилага често от кредитори, предимно от "Топлофикация", предлага се на лицето, което има дълг, да му отсрочи или разсрочи задължението, задълженото лице вижда в това предложение възможност да облекчи положението си и го приема, без да се замисли, че реално по този начин губи правата си".

В предаването "Преди всички" юристът посъветва да не се подписва такова споразумение преди консултация с адвокат. 

"Когато кредиторът покани задълженото лице да подпише споразумение - аз ще те облекча, няма да те съдя, няма да ги претендирам на куп, дай ще ги разсрочим, в този миг, в който това задължение се разсрочи, по силата на изричната разпоредба на закона давността в тази хипотеза няма да се прилага, а кредиторът вече си е преодолял разписаното правило в закона. Друг пример е с отсрочване - разбираме се кога да се отсрочи дадено задължение, тогава давността пак не се прилага. За случаите, в които има длъжници, при които има висящи дела или изпълнителни дела, Висшият адвокатски съвет е сезирал Конституционния съд, който да се произнесе дали за тях също трябва да важи давността и дали това е справедливо и законно. Защото кредиторите имат очаквания да се спазва законодателството до приемането на закона за абсолютната давност. Това важи в голяма сила за поръчител, който е платил голям чужд дълг, и ако законът се приложи тук, този поръчител си губи правата срещу главния длъжник, той е заплатил чужда сметка". 

Филипова допълни, че давността не влиза в сила автоматично - лицето трябва да се обърне към съда с искане да се прогласи, че давността вече е приложена, ако него го съдят кредитори, той трябва изрично да се позове пред съда за тази абсолютна давност, трябва да възрази, че не дължи поради това, че давността вече е изтекла.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...