Китай ще продължи да отваря селскостопанския си сектор

12.08.2018 | 09:20
по статията работи: econ.bg
Соята е най-важният селскостопански продукт в двустранната търговия и е начело на търговската война. САЩ очакваха да изнесат повече от 30 милиона тона соя за Китай тази година, според предишни прогнози, но това е малко вероятно да се реализира
Китай ще продължи да отваря селскостопанския си сектор
Снимка: под лиценза на creative commons

Китай ще продължи с отварянето на селскостопанските индустрии въпреки напрежението в търговията със САЩ, заяви високопоставен китайски представител, добавяйки, че митата ще имат ограничено влияние върху вътрешния пазар.

„Разнообразните източници за внос на Китай от широк кръг задгранични пазари ще гарантират, че контрамерките срещу митата на САЩ ще имат само ограничено влияние върху вътрешния пазар", каза Хан Дзюн, заместник-директор на кабинета на централната водеща група по селскостопанските дейности и заместник-министър на земеделието и въпросите на селските райони по време на пресконференция в четвъртък.

Правителството ще положи усилия да сведе до минимум въздействието върху промишленото производство и ежедневието на хората, каза Хан Дзюн.

Това изказване на заместник-министъра бе във връзка с подетата от САЩ търговска война. Сред повишаването на митата за широк кръг от стоки в двете посоки, Китай въведе допълнителни мита върху над 900 американски селскостопански продуктови линии, сред които соя, зърнени храни, памук и месо.

„Китай няма желание да води търговска война, но бе принуден да приложи необходимите контрамерки в отговор на американските действия.", каза Хан Дзюн, отбелязвайки, че китайските тарифи са „рационални и въздържани".

Въздействието на митата върху селското стопанство на САЩ е предвидимо. „Американските фермери са на път да загубят китайския пазар, за който работеха от десетилетия насам, въпреки земеделските субсидии в размер на 12 милиарда щатски долара, обявени от Белия дом и Министерството на земеделието на САЩ", каза Хан Дзюн.

Соята е най-важният селскостопански продукт в двустранната търговия и е начело на търговската война. САЩ очакваха да изнесат повече от 30 милиона тона соя за Китай тази година, според предишни прогнози, но това е малко вероятно да се реализира, тъй като китайските компании до голяма степен спряха да купуват американска соя след като допълните 25% мита влязоха в сила на 6 юли.

Китай е в състояние да се справи с разликата, появила се от прекъснатия внос на соя от САЩ, каза Хан Дзюн.

С ограничените ресурси на обработваема земя за Китай е трудно да осигури достатъчно доставка на продукти като соя. Затова разчита на световните пазари, за да запълни нуждите от 90 милиона тона всяка година. Но страната се е подготвил да предотврати въздействието върху цените на хранителните продукти на вътрешния пазар, каза Хан Дзюн, цитирайки съответни мерки като търсенето на нови ресурси, намаляване употребата на соя като храна за добитъка, закупуване на заместители и повишаване капацитета за производство ѝ в страната.

Въпреки търговските търкания, Хан Дзюн подчерта, че Китай ще насърчи отварянето на селскостопанския сектор по активен, стабилен и системен начин, с повече внос от световния пазар. „Китайската политика е активно да разширява вноса на селскостопански продукти", каза Хан Дзюн.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...