Кой и кога ще приеме еврото?

30.04.2004 | 10:31
по статията работи: econ.bg
Нито една от новите страни-членки няма да провежда референдум

 

Десетте страни, които ще се присъединят утре към Европейския съюз все още трябва да преодолеят някои препятствия, за да се присъединят към единната европейска валута. Но за разлика от Великобритания и другите сегашни членове на съюза, те нямат друг избор. Въпросът за новаците е, не дали, а кога ще приемат еврото като своя национална валута.

за приемане на еврото. За тях единната валута е част от пакета, с който влизат в Европейския съюз и повечето от тях вече проведоха референдуми за членство в съюза през миналата година. Но те дори не бързат да приемат еврото. Най-малките от тях, като например бившите съветски републики от Прибалтика, могат да бъдат първите, които ще влязат в еврозоната още през 2006. Със своите либерални закони и динамична икономика Естония вече изпълнява основните икономически критерии. Валутата й е фиксирана към еврото, общественият дълг е под 3 на сто от БНП, а инфлацията е почти незабележима. Литва и Словения също се приближават към изпълнение на всички критерии. Но големите страни като Полша, Унгария, Чешката република и Словакия промениха намеренията си за бързо влизане в зоната на еврото, тъй като имат проблеми с бюджетния дефицит и нестабилност на националните валути. Икономисти смятат, че те ще трябва да изчакат до края на десетилетието. Представители на ЕС също призовават за повече търпение, тъй като се опасяват, че новите страни-членки могат да навредят на стабилността на еврото, ако икономиките им не са в добро състояние.

За някои хора в Централна Европа това предупреждение изглежда доста лицемерно. В края на краищата, казват те, Франция и Германия нарушиха стриктните правила на еврозоната през миналата година и се отърваха само с леко предупреждение. Финансистът Джордж Сорос призова новите страни да се присъединят към еврото възможно най-бързо, за да предотвратят спекулативни атаки срещу валутите си. Той спечели повече от 1 милиард долара с борсови спекулации срещу британската лира в началото на 90-те години. Но Сорос, който е роден в Унгария, обеща, че няма да направи същото с валутите на страните от Централна Европа.

Това съобщиха от БГНЕС за ECON.BG

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...