Куба временно спря да дава разрешителни за частни ресторанти

21.10.2016 | 09:00
по статията работи: econ.bg
Строгите мерки могат да нанесат удар по предстоящия туристически сезон в Куба и са поредният знак, че комунистическото правителство се колебае до каква степен да либерализира икономиката си
Куба временно спря да дава разрешителни за частни ресторанти
Снимка: под лиценза на creative commons

Градската управа на Хавана временно е спряла да издава лицензи за частни ресторанти от септември насам. Това ще остане в сила, докато властите се убедят, че досега отворените заведения са работили законно, поясни местен чиновник, цитиран "Ройтерс".

Строгите мерки могат да нанесат удар по предстоящия туристически сезон в Куба и са поредният знак, че комунистическото правителство се колебае до каква степен да либерализира икономиката си, отбелязва агенцията.

"Мярката е само временна и ще остане в сила, докато приключим с одита на вече отворилите ресторанти. Наясно сме със значението на този бизнес за икономиката на града ни и правителството иска секторът да се развива успешно, но в рамките на закона", поясни Исабел Амсе, старши служител в градската управа на кубинската столица.

Частните ресторанти процъфтяват, откакто преди 6 години президентът Раул Кастро отслаби ограниченията върху малките фирми, най-вече в Хавана. В града има над 500 частни заведения за хранене и общо над 1700 за страната.

Амсе обяснява, че градските чиновници са се срещнали със собственици на 129 ресторанта, за да обсъдят нарушения като купуване на хранителни стоки от черния пазар, проституция, укриване на на данъци, съмнителни източници на капитал, работа след 3 часа сутринта и др.

Много собственици се оплакват от прекалено големите данъци и непонятни ограничения като горната граница за седящи места.

Най-голямото оплакване на частния бизнес е, че е задължен да купува стоки от търговци на дребно, често с огромни надценки – за разлика от държавните ресторанти, пред които няма подобни рестрикции.

Натискът върху малкия бизнес не е нещо ново в Куба. Въпреки че правителството се стреми да насърчава частната инициатива, то гледа да не допуска предприемачите да стават прекалено успешни и това да доведе до голям дисбаланс в доходите на населението.

Частният сектор вече осигурява работа на 27% от заетите при 16.2 на сто през 2010 г. Въпреки това той формира едва 12% от брутния вътрешен продукт на Куба.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...