Пореден град в щата Калифорния фалира

02.08.2012 | 15:15
по статията работи: Александър Димитров
Рецесията и лошите тенденции в имотния бизнес са сринали Сан Бернардино
Пореден град в щата Калифорния фалира
Снимка: Sxc.hu

 

Третият поред град в щата Калифорния банкрутира и породи засилени притеснения сред борсовите експерти, съобщава „Си Ен Ен“.

Става дума за град Сан Бернардино, който има повече от 200 хиляди жители. Предишните банкрутирали селища бяха Стоктън (близо 300 хиляди жители) и Мамът Лейкс (курорт с 8 хиляди постоянни жители).

Общините в „Златния щат“, както и всъщност по цялата територия на САЩ, имат огромни проблеми с покриването на разходите си. Причината за това е затруднената икономика, която влияе на потоците с данъчни приходи. При обявяване на състояние на банкрут, по реда на глава 9 от Закона за банкрута, фалиралите селища имат възможност да преструктурират своите финанси.

Това не е краят, а само началото“, скептично отбелязва Питър Наваро, бизнес професор в Калифорнийския университет. „След като селищата виждат, че това може да бъде направено – и го правят, те ще продължат да действат по този начин“.

Удар за градовете са и промените в бюджета, които се предприемат на държавно ниво.

Сан Бернардино все пак обяви, че ще продължи да извършва услуги, дори като фалирало селище. Евентуални „ограничения“ се очакват в бъдеще, но не са задължителни.

В началото на юли градът обяви фискална криза. По прогнозите на местните власти, разходите му надхвърлят с 45 милиона долара всички общински приходи за настоящата фискална година. Според анализи резервния фонд на града е възлизал на 19 милиона през 2001 година, но в момента е на нулата.

Между 10 и 16 милиона долара годишни приходи буквално са изчезнали поради намаляването на данъчнооблагаемите продажби, както и понижаването на имотните цени в района.

Мамът Лейкс, вторият град, пожелал държавна подкрепа поради фалита си, се срина след като срещу селището бе спечелен процес на стойност 43 милиона долара. Именно поради това някои експерти настояват, че градът не е в сходно положение като Сан Бернардино или Стоктън, защото в този случай това е неочаквано препятствие.

Между Стоктън и Сан Бернардино обаче има много общо – и при двете селища фискалните проблеми идат поради рецесията в Калифорния, комбинирана с масивния спад на жилищното строителство и търговия с имоти.

Подавайки документи за състояние на фалит, градовете все пак могат да запазят присъствието на полицаите и пожарникарите. Някои от градските паркове и библиотеки също могат да останат отворени, докато финансовото положение се стабилизира.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...