Правно НПО защити съдия Мирослава Тодорова

02.03.2012 | 18:04
по статията работи: Александър Димитров
По мнението на БИПИ тя е обект на явна политическа атака
Правно НПО защити съдия Мирослава Тодорова
Снимка: Morguefile.com

 

Българският институт за правни инициативи (БИПИ) защити съдия Мирослава Тодорова и посочи, че е подложена на преследване с ясно изразени политически мотиви. В позицията на организацията, изпратена до медиите днес и публикувана на страницата на Българския хелзинкски комитет (БХК), се казва:

"Свидетели сме на безпрецедентна кампания срещу председателката на Съюза на съдиите в България (ССБ) съдия Мирослава Тодорова и българската общественост трябва да бъде наясно, че става дума за политически мотивирана репресия заради нейните публични позиции за съдебната реформа, а не за въздаване на справедливост".

Институтът набляга на факта, че заетата позиция не е от загриженост спрямо Тодорова и посочва, че при допуснато нарушение от нейна страна тя ще „понесе с достойнство наказанието“. По-важното е, че критичната и открита позиция на съдията към сегашното управление на съдебната власт води до „репресивни“ действия.

"Видима е и политическата движеща сила на тези действия. Съдия Тодорова беше атакувана лично от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, като той изрично я обозначи като своя критичка ("24 часа" от 22.01.2012 г.), с което не остави място за неяснота на мотивите си. Припомняме, че ССБ, представляван от съдия Тодорова, поискаха международна експертиза заради вмешателството на вътрешния министър по висящи дела чрез изказвания в пресата. В резултат и Международната асоциация на съдиите, и представителят на ООН изказаха загриженост за състоянието на независимост на българския съд. В последвалата медийна кампания срещу съдия Тодорова бяха цитирани източници "близки до МВР" ("Труд" от 22.02.12 г.), последва "подхвърляне" на материали от ген. Пенгезов към същите издания."

Мнението на асоциацията е, че повратно място трябва да се отдели за активната кампания за подкрепа и приемане на предложените промени в Закона за съдебната власт. Те са внесени от ССБ и 11 други неправителствени организации (НПО) по покана на министър Диана Ковачева. Централна цел е избирането на следващ Висш съдебен съвет (ВСС) да стане прозрачно и под формата на своебразен референдум сред магистратите за управлението на съдебната власт. Излъчването на главен прокурор от своя страна пък трябва да не цели да осигурява „чадъри“ и запазване на статуквото с „удобни“ фигури, а да изразява „автентична воля за борба с престъпността“.

Единствено по този начин според БИПИ производствата срещу Тодорова ще спрат да бъдат откровена кампания с политическа насоченост и ще се трансформират в обикновен дисциплинарен въпрос. Апелира се за осведоменост на българската общественост относно казуса и се набляга на факта, че ситуацията със съдията е „удар по гражданската активност на съдиите“.

Пълното становище на БИПИ може да прочетете тук.

 

Припомняме ви, в края на месец януари вътрешният министър Цветан Цветанов обвини Тодорова в умишлено забавяне на дела и подпомагане по този начин на организираната престъпност. Мигновената реакция на Наказателното отделение на Софийски градски съд (СГС) бе в подкрепа на Тодорова. Нейна страна зае и семейната приятелка на вътрешния министър и председател на съда Владимира Янева.

ВСС пък наказа Тодорова с 15% намаление на заплатата за срок от две години поради „системно неспазване на срокове“ след обвиненията от страна на Цветанов към нея. Общо четирима съдии бяха предложени за дисциплинарно наказание – това са самата Тодорова с 59 дела, Янева с 43, Иван Коев с 32 и Владимир Астарджиев с 31 дела.

От своя страна засегнатата заведе дело за клевета срещу Цветанов на 6 февруари. То бе внесено в Софийски районен съд, без да се търси парично обезщетение, въпреки че при признаване на Цветанов за виновен по правило глобата варира между 5 и 15 хиляди лева в полза на държавата.

Вчера ВСС образува ново дисциплинарно производство срещу Тодорова. Мотивът този път бяха забавени с пет години и половина показания относно дело за отвличане. Сигналът е подаден от председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов по информация на сайта „Правен свят“.

Съюзът на съдиите в България (ССБ), на който Мирослава Тодорова е председател, получи наградата на БХК „Човек на годината“ за принос към правозащитността и правата на човека. В сдружението членуват над 1000 съдии, които през месец юни 2011 година поискаха оставката на ВСС.

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...