Преглед на икономическите теми в печата, 5 юни

05.06.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 5 юни
Снимка: под лиценза на creative commons

"Нещо ни пързалят американците за самолетите"

Съмнително висока е сумата, която искат от нас американците за 8 нови самолета Ф-16, блок 70. Това става ясно, след като се сравнят сделките за покупка на същия тип нови изтребители от други държави като Бахрейн и Словакия. Разликите са очебийни, но не са в наша полза.

Американският Държавен департамент одобри финансовата рамка за придобиване на 8 многоцелеви изтребителя Ф-16, блок 70 от България. В16.15 ч. вашингтонско време на 3 юни (23.15 ч. българско) на сайта на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ бе публикувано съобщение, в което се посочва, че Департаментът на САЩ е дал разрешение България да получи възможност за закупуване на цялостен пакет за 8 многоцелеви изтребителя Ф-16, блок 70 на стойност 1,673 млрд. долара.

По ориентировъчен курс на долара от днес сумата в родна валута е 2,927 млрд. лв. Късно през нощта в понеделник пресцентърът на МО потвърди новината, но отбеляза крайната сума като 1,6 млрд. долара. Разликата все пак е съществена тъй като "спестените" 73 млн. долара от пресслужбата са близо 128 млн. лв. по-ниска цена.

Първоначално парламентът разреши цената за 8 нови многоцелеви изтребителя да не надхвърля 1,8 млрд. лв. с ДДС. По-късно депутатите приеха допълнително решение международният договор за придобиване на нов тип боен самолет да се отклони от посочената цена. "За" това отклонение гласуваха 130 депутати, а 84 бяха против.

в. "Труд"

"Президентът атакува магистрала "Хемус"

Атака пред Конституционния съд срещу законовите промени, които позволяват бързо отчуждаване на имоти при важни инфраструктурни проекти, предприе във вторник президентът Румен Радев.

Той оспори текстовете, които позволяват отчуждаването да влезе в сила дори при съдебно оспорване, а след това държавата да доплаща, ако бъде осъдена.

Преди дни Народното събрание отхвърли вето на Радев върху текстове от Закона за държавната собственост, които трябва сериозно да ускорят изграждането на важни инфраструктурни проекти като магистрала "Хемус".

Участъкът от магистралата от Буховци до Белокопитово е 16,5 километра, а в момента реално се строят 1,5 километра. За останалите 15 километра има 29 дела за отчуждението на имотите, описа проблемът във вторник министърката на регионалното развитие Петя Аврамова. Всяко едно от делата е само върху определената за отчуждението цена, добави министърката.

Аврамова говори на конференцията "Образцова община - Североизточен регион", организирана от "24 часа" във Варна.

Новият закон сериозно ще ускори отчужденията и изграждането на магистралата,увери Аврамова.

За да се гарантира интересът на собствениците, при всяко бързо отчуждение държавата ще отделя 30% над определената за всеки имот цена, които ще отиват в специален фонд към областния управител. С тези пари, ако съдът се произнесе, че първоначално определената цена е била занижена, ще се доплаща на собствениците, обясни Аврамова.

в. "24 часа"

"Надплатените милиони на партиите ще останат тайна"

Дълбока тайна ще остане колко милиона е надплатила държавата на партиите заради скандалния подход на финансовото министерство при разпределението на дължимите им субсидии. За каква сума става въпрос ще се разбере само за последните 3 години. Това реши парламентарната правна комисия във вторник по предложение на правителството. Управляващите упорито отказват да поемат отговорност и продължават да настояват, че коренът на проблема е в закона, а не в начина, по който са го прилагали. Това твърдение обаче съвсем олекна, след като прокуратурата обяви, че неназовани служители на финансовото министерство са извършили престъпление при смятането на субсидиите.

Скандалът започна от разкритието, направено от „Шоуто на Слави", че партиите и коалициите, имащи право на субсидии, са взели по 13.23 лв. за всеки действителен глас през 2018 г., вместо по 11 лв., както е записано в Закона за държания бюджет. Причината е, че финансовото министерство в продължение на години е изчислявало общата сума за партийно финансиране на базата на всички подадени действителни гласове, а не само на получените от правоимащите партии и коалиции.

За да потуши вълната от обществено недоволство, правителството спешно внесе в Народното събрание законодателни промени, които вчера правната комисия одобри с единодушие. В новите текстове е записано, че раздадените субсидии ще се преизчислят на базата на действителните гласове, получени от съответните партии и коалиции на последните парламентарни избори. Надплатеното ще бъде възстановено за сметка на бъдещите субсидии. Онези партии и коалиции, на които парите не им достигат, ще трябва да платят на хазната със собствени средства.

в. "Сега"

"Правилата за газовата борса ще бъдат обявени до дни"

Нов пакет промени в Закона за енергетика, който да регламентира съществуването на борса за търговия с природен газ, ще бъде представен до дни. Това стана ясно по време на кръгла маса за концепцията за реализация на газов хъб "Балкан", който, както изглежда, няма да бъде нещо повече от платформа за виртуални покупки на газ.

Целта, която "Булгартрансгаз" и дъщерното му дружество "Газов хъб Балкан" са си поставили, е борсата да бъде готова за работа през октомври. Тя се разработва с помощта на Централноевропейската газова борса, която оперира австрийския хъб "Баумгартен", но тепърва депутатите ще решат какви точно да бъдат правилата за търговия в България. Освен това през първите две години свободната търговия ще има незначителен ефект върху пазара поради ограниченото участие на "Булгаргаз" и липсата на съществени алтернативни доставки. Очакваният обем на сделките до 2022 г. е под 20% от годишното вътрешно потребление, а към 2024-а трябва да достигне 35%.

в. "Капитал"

"Преброиха дефицит на 450 лекарства"

450 лекарства са били дефицит и са търсени за една година на онлайн платформата за сигнализиране на недостиг от пациенти. Това съобщи изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) Боряна Маринкова.

През последните две седмици сигналите зачестиха поради нарушена ритмичност на вноса и изчерпване на наличностите, които са в процес на спиране на продажбите в България. Активно се търсят и продукти, които са със заличени досиета през последните години у нас, поясни Маринкова.

Повечето от лекарствата, за които има сигнали, че вече не се намират в аптеките, имат аналози.

Според лекари има и такива, които се предпочитат от болните, защото са евтини и дават много добри резултати. Сред тях са соли, прилагани при невралгии и хапчета, ползвани при тревожни състояния и паник атаки. Те могат да се намерят все още в съседни държави, като Сърбия и Македония, опаковка от 30 хапчета се търгува на цени, равностойни на 2.00 - 3.50 евро.

По отношение на изтегляните лекарства от нашия пазар, единствена възможност за пациентите е да си ги купуват чрез близки или да пътуват лично, ако са в състояние в съседните държави, коментираха от БАРПТЛ.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.03   235 г. – Максимин Трак е провъзгласен за римски император. 238 г. – Гордиан I и неговият син Гордиан II са провъзгласени за римски императори. 1136 г. –...