Първо провеждаме референдум, после избираме инвеститор за АЕЦ "Белене"*

01.10.2012 | 11:12
по статията работи: Петър Чернев
Според Богомил Манчев проектът ще струва около 8 млрд. евро
Първо провеждаме референдум, после избираме инвеститор за АЕЦ "Белене"*

Може да тестваме - референдумът за АЕЦ "Белене" да се направи по електронен път. Това заяви премиерът Бойко Борисов във Велико Търново. Той добави, че националното преброяване е било направено по електронен път и около 80% от българите са гласували по този начин. Електронното преброяване не е струвало на държавата никакви пари.

„Защо и сега да не го тестваме? Впоследствие ще ни върши работа и за избори, и за други такива въпроси, които ще се решават. Това е една пряка демокрация”, заяви премиерът. По думите му не би трябвало референдумът да се гласува по време на изборите. Допитването трябвало да се проведе сега.

Референдумът за АЕЦ "Белене” трябва да се проведе максимално бързо и дебатът трябва да е в парламента веднага. Това заяви още Борисов. Той посочи, че още не е провел разговор по темата с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, но заяви. Според Борисов преговорите за АЕЦ „Белене” с потенциалния нов инвеститор трябва веднага да бъдат спрени.

Плевнелиев: Трябва да проведем референдум за АЕЦ "Белене"

Парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор преди да се проведе референдум за АЕЦ "Белене". Това каза по-рано президентът Росен Плевнелиев на откриването на новата учебна година в Техническия университет в София, предаде агенция "Фокус". Той добави, че като президент и инженер търси винаги логиката и смисъла и си задава елемнтарни въпроси.

"Трябва да направим референдум. Иначе ще нанесем удар по демокрацията в България. Вече практически сме в процедура по референдум. Но тогава защо в парламента ще се преговаря с появил се наскоро в последния момент фонд, който не е стратегически инвеститор", попита държавният глава.

Според него правителството правилно поставя куп условия на неочаквано появилия се финансов инвеститор, без никакъв опит в ядрената енергетика. "Моето мнение е, че парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум. Трябва да се съобразим с хората – те искат референдум", каза президентът. Той добави, че появилият се инвеститор не е стратегически и му липсва опит в енергетиката, информира БНР. 

В рета си Плевнелиев призова вече никога решенията за българската енергетика да не се вземат на тъмно и да не се експертират милиардни проекти без договори. Затова според него е много важно и какъв ще бъде въпросът на самия референдум – дали да бъде по-общ, а именно "Да се развива ли атомната енергетика в България с изграждане на нови ядрени мощности – да или не", или ако се търси някаква конкретика, то въпросът да бъде – "Да се развива ли атомната енергетика в България с изграждане на нови ядрени мощности в "Козлодуй" или в "Белене".

ГЕРБ ще се съобрази с искането за референдум за проекта АЕЦ "Белене"

ГЕРБ ще се съобрази с искането за референдум за проекта АЕЦ "Белене". Това стана ясно на извънредна пресконференция в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕТ), информира iNews.bg.

"Не коментираме каква част от подписите са годни", заяви единият от заместник-председателите на на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев. Той добави: "Референдумът обаче трябва да се проведе, след като бъдат изпълнени всички законови изисквания и да бъде прозрачен и честен. Гражданите трябва да бъдат максимално добре информирани".

Много е важно въпросът с референдума да се прецизира и да се формулира по ясен начин. Това заяви министър Делян Добрев. Според него той би могъл да звучи така: "Съгласни ли сте Народното събрание да даде на правителството мандат да вземе държавен дълг за финансирането на "Белене"?".

"По-важно е народът да се произнесе. Ако инвеститорът е със сериозен интерес – ще изчакам. Евентуален електронен референдум би ни спестил 30-40 млн. лв., Така че – защо не?", коментира Добрев. Той добави: "Проектът би струвал 10 млрд. евро и е безотговорно на тази цена да се печелят мандати в НС".

Управляващата партия оттегля проекторешението за преговори с новопоявилия се кандидат-инвеститор за АЕЦ "Белене". Решението е прието заради обявената легитимност на подписката с искане за референдум по проекта. Това стана ясно още по време на събитието.

Тр. Трайков видя връзка между иска на "Атомстройекспорт" и подновения интерес от тази група компании

Американските инвеститори, които проявиха интерес да довършат АЕЦ „Белене", са потърсили контакт с българските власти още в началото на годината. Това съобщи в интервю за Дарик радио бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. По думите му тогава т.нар. инвеститор не е отговарял на зададените рамки, а именно - стратегически инвеститор за централата.

Трайко обясни, че вижда връзка поне по време между иска на руската компания "Атомстройекспорт" и подновения интерес от тази група компании. Запитан дали целта е да решим иска с руснаците по този начин или пък стоят съмненията, че руски пари са зад гърба на този инвеститор, той отговори: „По-скоро второто. Това е впечатление, което се създава у страничния наблюдател, а иначе беше настина изненадващ и според мен недобър ход от руската страна да предяви този иск към този момент".

Б. Манчев: Проектът ще струва цялостно около 8 млрд. евро

Оценката за цялостната цена на проекта за ядрена централа на площадката в Белене е 8 млрд. евро. Това съобщи вчера в ефира на bTV Богомил Манчев, консултант на „Глобъл пауър консорциум”, който прояви интерес към изграждане на АЕЦ „Белене” като частен проект.

По думите на бизнесмена, който е собственик на консултантска компания „Риск инженеринг”, тази сума „включва всичко” – изкупуване на съществуващото към момента оборудване, прилежащата инфраструктура, включително за разпределителната уредба за двата реактора. Реакторът ще остане руски, а цялата останала част ще бъде сменена, след като американският консорциум закупи проекта. Това означава, че автоматиката на бъдещия реактор няма да е руска.

Евентуалното строителство на АЕЦ „Белене” ще е без руско участие, но не и без разрешението на Русия. Това стана ясно още от думите на Манчев. Обяснението е, че американският консорциум „Глобъл пауър” ще изгражда втора атомна централа у нас, само ако руската компания „Росатом” се съгласи да продаде технологията. В противен случай консорциумът се оттегля.

Руската страна е поставила условие „Глобъл пауър” първо да постигнат съгласие с НЕК да им продаде проекта „Белене”, какъвто е, отделен в отделна компания и с право на строеж, а след това да преговарят за купуване на технологията. Подписан мемурандум за разбирателство с НЕК е условието и на самите „Глобъл пауър”, за да преведат поисканата от българската държава гаранция от 200 милиона евро.

*Информацията е актуализирана в 17.10 ч.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...