Старите сгради в България са три пъти повече от тези в ЕС

02.06.2015 | 12:30
по статията работи: econ.bg
1004 са договорите за саниране по програмата за енергийна ефективност, казва Лиляна Павлова
Старите сгради в България са три пъти повече от тези в ЕС
Снимка: iNews

35% от сградния фонд в Европа е остарял, в България този процент е 3 пъти по-голям. 1,120 млн. са домакинствата в България, които живеят в многофамилни сгради. От тях 700 000 са панелните сгради, които са най-остарели и неефективни, защото са строени 70-те години на миналия век. Това коментира регионалният министър Лиляна Павлова по време на конференция на тема „Плановете за действие за енергийна ефективност на сградите: инструмент за борба с климатичните промени и намаляване на разходите за общините и сградите".

По нейните думи вече 1004 сгради в страната са сключили договори с Българската банка за развитие (ББР) за саниране, а три от тях, които се намират в Благоевград, ще бъдат готови за строителните работи този месец.

„Има и лоши ученици, като например община Сопот, в която има обявена тръжна процедура за около 16 млн. лв. за всички сгради, цялото проектиране и строителство да бъде дадено на една фирма. Това е крайно недопустимо по програмата. Има и други общини, като нея, но не чак в такъв мащаб. До есента се надявам, че първите сгради за саниране е са готови", допълва тя.

Министърът обяснява, че досега с програмата за регионално развитие са били финансирани повече от 1500 училища и детски градини за енергийна ефективност. „Продължаваме инвестициите за енергийна ефективност и в промишлените сгради по програмата за конкурентоспособност", посочва тя.

Лиляна Павлова обяснява, че в началото парите за саниране ще се отпускат безвъзмездно, а след това ще започне поетапно участие на собствениците на сградите и съфинансиране в следващите години.

“Нататък във времето, когато успеем да покрием добър процент от сградния фонд и като конструктивна устойчивост и енергийна ефективност, не би следвало да е възможно частичното саниране“, допълва тя.

Павлова посочва, че към момента не се предвиждат глоби на сгради, които не са енергийно ефективни. “Тези, които имат технически паспорт, ще трябва да прилагат неотложните мерки. Ако това не бъде изпълнено, тогава може да се мисли за санкции“, каза Павлова.

Министърът на регионалното развитие твърди, че през последните месеци се работи засилено по оперативна програма „Регионално развитие“. По нейните думи се цели по-бързото избиране на изпълнители и проектанти. „Проектират се 106 сгради и се надявам още 60 да се възложат за проектиране до края на лятото. Зависими сме от качеството на работата на проектантите, защото идват много лоши проекти", завършва Павлова.

Регионалният министър настоява, че е необходимо въвеждането на по-строги изисквания и контрол за външния вид на сградите и балконите. Причината за това е, че при голяма част от тях се прави частично саниране на кръпки, а това освен че загрозява фасадата и утежнява конструкцията.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....