Теменужка Петкова: Няма пречки пред удължаването на живота на V-ти и VI-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"

28.07.2017 | 14:40
по статията работи: econ.bg
По думите на Петкова ситуацията с V-ти блок е в по-напреднал етап на развитие, което е обяснимо с оглед по-близката дата за край на експлотационния срок
Теменужка Петкова: Няма пречки пред удължаването на живота на V-ти и VI-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"
Снимка: БГНЕС

Няма пречки или запллаха за изпълнението на проекта за удължаване на срока на експлоатацията на V-ти и VI-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви на днешния парламентарен контрол енергийният министър Теменужка Петкова.

По думите на Петкова ситуацията с V-ти блок е в по-напреднал етап на развитие, което е обяснимо с оглед по-близката дата за край на експлотационния срок. Енергийният министър припомни, че съгласно сегашния лиценз V-ти блок има срок на експлоатация до настоящата година (2017 година). Тя уточни, че програмата за продължаване на експлоатацията на V-ти блок е изпълнена, като се очаква лицензията да бъде издадена на 5 ноември, 2017 година.

По отношение на VI-ти блок Петкова каза, че има за изпълнение 227 мерки, преди да може да бъде завършена програмата за продължаване на експлоатацията. Припомняме, че срокът на сегашния лиценз е до 2021 година. Енергийният министър заяви, че няма място за притеснение и по отношение на VI-ти блок – дейностите по изпълнение на мерките се извършват в планирания обем и по график. До 2 октомври, 2018 година, би трябвало да бъде подадена необходимата документация за продължаване на лицензията в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Теменужка Петкова коментира и, че всъщност в хода на изпълнението на програмата за удължаване на експлоатацията на блока било изяснено, че животът му може да бъде продължен с 60 години.

В края на август или началото на месец септември, 2017 година, ще започне фактическият старт на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци (НХРАО) „Радиана“. Това стана ясно от думите на Теменужка Петкова пред парламента. Срокът за пълната процедура по изграждане на НХРАО е 2016 – 2021 година, припомни тя.

Петкова каза и, че хранилището ще бъде експлоатирано 65 години. То ще бъде съставено от три модула, като на 17 юли, 2016 година е сключен договор за изпълнение на първия етап от изграждането. Вече е изградена индустриална ограда, подготвя се и път, каза енергийният министър. Хранилището ще бъде многобариерно, повърхностно-модулно, а в първия модул ще има над 6 хил. камери за отпадъци, уточни Петкова.

Националното хранилище представлява съоръжение с многобариерна защита за трайно съхраняване на предварително обработени, обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове радиоактивни отпадъци. Съоръжението ще се състои от няколко стоманобетонни вкопани конструкции (модули), разделени от вътрешни преградни стени на камери. След запълване с опаковки тези камери се покриват със стоманобетонна плоча и се изолират от атмосферните води чрез изграждане на многопластов земнонасипен слой. Планирано е хранилището да бъде в експлоатация, т. е. постепенно да се запълва в следващите 60 години. През 2075 г. се предвижда то да бъде затворено. През целия период на експлоатация и в следващите 300 години съоръжението ще е обект на постоянен контрол от страна на оторизираните органи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...