Топ журналист: Докладът на ЕК ще е силно критичен

16.07.2012 | 14:18
по статията работи: Лили Бончева
Уволнението на Мирослава Тодорова е отразено в доклада на ЕК. Томислав Дончев не е съгласен с появилите се коментари, че приемането на България и Румъния в ЕС е било прибързано
Топ журналист: Докладът на ЕК ще е силно критичен
Снимка: European Commission

"Нещата са доста сериозни и потвърждавам, че правителството не разполага още с черновата на доклада". Това обяви пред БНР Горан Готев, зам. главен редактор на влиятелното европейско издание EurActiv, по повод очаквания доклад на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка. През последните пет години чрез него тя следи реформите в областта на правосъдието и вътрешните работи у нас.

“Всичко, което е валидно за последния доклад, е валидно и за този. Тогава даже министър-председателят Бойко Борисов намери доклада за критичен, т.е. този доклад новия няма да по-положителен. Темите отново са традиционни, но има няколко акцента. Комисията отчита, че има проблеми при провеждането на избори, проблеми с независимиостта на съдебната система. ЕК констатира, че няма значителен резултат в борбата с организираната престъпност, въпреки че има известен напредък в законодателството”, обясни още Готев, цитиран от Pressclub.bg.

Според Готев мониторинговият механизъм на ЕК ще продължи. “ЕК се интересува от много конкретни неща – като предстоящия избор на нов ВСС и нов главен прокурор, например. ЕК ще гледа много внимателно дали тези избори ще преминет без политически натиск”, допълни той.

“Никакъв шанс няма мониторингът да отпадне. Докладът ще бъде критичен както обикновено”, категоричен е Горан Готев.

Готев заяви още, че скандалното уволнение на съдия Мирослава Тодорова ще влезе в доклада. “Това е сигурно – получих сведение директно от хора, които участват в писането на доклада”, категоричен е Готев.

“В този случай се намесиха всички власти и това в никакъв случай не прави добро впечатление в Европа”, коментира още зам. главният редактор на европейското издание.

Той съобщи още, че буквално преди минути е получил потвърждение от ЕК, че докладът ще излезе на 18 юли.

Горан Готев бе помолен да коментира дали разговорът на премиера Бойко Борисов с директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов за Мишо Бирата по някакъв начин ще бъде отразен в доклада. Той каза, че по-скоро това е в сферата на неофициалните разговори в Брюксел.

“Поставих този въпрос на говорителя на Комисията Марк Грей и той каза, че да, този разговор от серията „Ало, Ваньо” е добре известен, но ЕК няма възможност да провери дали наистина се е състоял. Има цивилизационна разлика между българите и европейците, която е в дъното на проблемите. Лесно се примиряваме с такива неща – при подобни реплики в други страни щеше да има оставки. Това е прекалено сериозно. При нас няма обществен натиск срещу тези неща. ЕК се хваща за извинението, че не могат да проверят дали това е така. Затова това нещо преминава в неофициалната сфера. Духът на този разговор обаче ще определи основните изводи в доклада”, категоричен е Горан Готев.

Междувременно министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев заяви в Пловдив, че очаква мониторинговият доклад на Европейската комисия да е обективен и не коментира възможността в него да са засегнати последните решения на Висшия съдебен съвет и уволнението на съдия Мирослава Тодорова. Той подчерта, че не е съгласен с появилите се коментари в чужди медии, че приемането на България и Румъния в Евросъюза е било прибързано.

Според Томислав Дончев по редица показатели България се спрaвя много по-добре в сравнение с някои от старите страни-членки на Евросъюза, които предизвикват политически и икономически тревоги в Брюксел.

"България не създава проблеми, свързани с небалансиран бюджет. България не създава проблеми, когато говорим за средствата от ЕС. Тук контролната система работи по-добре, отколкото в повечето европейски държави. Това, мисля, че трябва да се оценява от всичките ни европейски партньори", каза той, цитиран от БНР.

Запитан дали са притеснителни за България сигналите за замразяване членството на Румъния в ЕС, ако политическата ситуация там се влоши след свалянето на президента Траян Бъсеску, Томислав Дончев заяви: "Проблеми при съседите означава негативно въздействие върху нас. Надявам се колкото може по-скоро политическата ситуация в Румъния да се стабилизира, защото от една страна имаме всички предизвикателства, свързани с Гърция, от другата страна – Румъния. Да, в България нямаме политическа нестабилност, нямаме икономическа нестабилност, нямаме такива проблеми, каквито имат съседите ни, но като пресирана между двете държави - това не е най-комфортната позиция за страната".
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....