Турските хотели се нуждаят от спешно преструктуриране на дълга

17.01.2021 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Кредитното натоварване на хотелите е нараснало толкова много, че може да доведе до глобално преразпределение на пазара
Турските хотели се нуждаят от спешно преструктуриране на дълга
Снимка: под лиценза на creative commons

Турция трябва да разработи програма за преструктуриране на кредитите на хотелиерския и туристическия сектор, тъй като финансовата тежест става непоносима за повечето участници на пазара. Това заяви инвестиционният консултант Фети Куючу пред турското издание на Дуня.

Според турския орган за банково регулиране и надзор (BDDK) от септември 2019 г. до септември 2020 г. общият обем на заемите в туристическата индустрия се е увеличил с 10%, от 14.9 млрд. долара на 16.5 млрд. долара, каза анализаторът.

В Анталия корпоративният дълг в бранша нарасна още по-бързо: от 5.7 млрд. долара през 2019 г. до 6.7 млрд. долара през 2020 г. (+ 17%). 

Според Куючу особено рискована ситуация се е развила в основните туристически провинции: Анталия и Мугла. Само Анталия представлява 35-40% от външния туристически трафик в Турция. Делът на Анталия в заемите на туристическия сектор се е увеличил до 41%, отбеляза експертът.

Дълговете на туристическия бизнес в провинция Анталия са се увеличили в долари с 42% през последните 4 години, а делът на проблемните или замразени заеми в индустрията е близо 15%. Финансовият баланс на много компании е силно изкривен към привлечени средства. По този начин индустрията се нуждае от масивно преструктуриране на дълга. В противен случай хотелите и туристическите компании са изправени пред масивна ликвидация, напускане на пазара и смяна на собствениците.

Участниците на пазара признават, че в резултат на пандемията от коронавирус и произтичащите от това ограничения върху международните пътувания, дълговата тежест върху хотелите е нараснала значително, но никой не прави апокалиптични прогнози за индустрията.

„Всъщност изявлението на финансовия анализатор не е нищо ново за хотелиерите: ситуацията в сектора е наистина трудна, а бремето на дълга сериозно се е увеличило. Нито една от големите хотелски вериги обаче не обявява имотите си за продажба и няма да намали присъствието си на пазара по никакъв начин “, казва Анна Йит, директор продажби на Bellis Deluxe Hotel. 

„Освен това банките се интересуват от преструктуриране на заеми не по-малко от хотелиерите, тъй като в случай на колапс на нашия пазар банковият сектор също ще загуби, така че всички, по един или друг начин, се договарят за преструктуриране при взаимно изгодни условия“, посочва Йит.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...