Търси се широк кръг инвеститори за "Булгартабак"

03.09.2009 | 14:25
по статията работи:
Очаква се скоро Агенцията за приватизация и икономическото министерство да имат ясна позиция как ще се приватизира холдингът
Търси се широк кръг инвеститори за "Булгартабак"

Агенцията за приватизация (АП) се надява четири големи мултинационални тютюневи компании да проявят интерес към предстоящата приватизация на “Булгартабак холдинг“. Tъй като това не е сигурно, заложените критерии ще дават възможност за участие в процедурата на широк кръг инвеститори. Това заяви пред Mediapool.bg изпълнителният директор на АП Тодор Николов.

АП и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) скоро ще имат решение по какъв метод ще се продава холдингът - чрез конкурс или през борсата.

Николов не се ангажира със срок, в който може да се обяви приватизацията на дружеството и то да намери нов собственик. Неговото мнение е, че търгът е по-прозрачната процедура, тъй като при борсовата продажба собственикът става ясен чак след джиросването на акциите през Централния депозитар. Крайното решение ще бъде взето от принципала МИЕТ.

Още при встъпването си в длъжност през юли министър Трайчо Трайков заяви намерението си продажбата на "Булгартабак" да е факт до края на годината.

По думите на Николов, доколкото тютюневата индустрия не е засегната от световната финансова криза, се очаква да има интерес към компанията. Макар и с намаляващ пазарен дял, "Булгартабак" все още държи около 60 на сто от цигарената търговия в страната.

"Проблемът обаче е, че започваме с приватизацията в последния възможен момент, а световните компании вече са структурирали бизнеса си на Балканите след приватизацията на цигарените холдинги на Сърбия и Турция и разполагането на производствени мощности в Румъния", смята шефът на АП.

"Ключово за сделката ще е да има стратегически инвеститор, но няма да има ограничения за кандидатите, за да не стане така в процедурата да се явят един-двама", добави Павлов.

Вчера пред парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм той прогнозира, че при продажба да "Булгартабак", "Топлофикация-София", ВМЗ-Сопот, оръжейната фирма "Кинтекс" и миноритарните държавни дялове от електроразпределителните дружества, приходите на Агенцията по приватизация за настоящата година и следващата 2010 г. може да достигнат 880 млн. лв.

Николов смята, че ако се започне веднага работа по подготовката на приватизацията на столичното парно, има шанс до октомври 2010 г. то да бъде продадено, независимо, че дружеството е в тежко финансово състояние с дълговете и несъбраните си вземания.

Приватизацията на "Топлофикация-София" е пряко зависима от законови промени, които да позволят на топлофикациите да събират ефективно плащанията от клиентите си, смята Тодор Николов. От огромно значение е и провеждането на такава политика на регулиране на цените на топлинната енергия, която да срещне интересите на потребителите и на топлофикациите, добави той.

Всички частни инвеститори, които преди години закупиха дружества от пакетните продажби на топлофикациите, се оплакват от това, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не определя цени, позволяващи нормалното обезпечаване на дейностите. Това в известна степен "охлади желанието" на дружества като френската "Далкия" и чешката ЧЕЗ, които до 2008 г. все още искаха да вземат столичната топлофикация, но вече загубиха интерес.

"Ако е така, това само би показало колко сме сгрешили, пропускайки възможностите за приватизация на дружеството досега", коментира Тодор Николов. Той уточни, че до есента на 2008 г., независимо от финансовата криза, все още е имало инвеститорски интерес към топлофикацията. Тъй като обаче нямало никакво движение в посока приватизация на дружеството, разговорите спрели.

Агенцията за приватизация е готова и с актуализацията на стратегиите за приватизация на ВМЗ-Сопот и “Кинтекс“, които предстои да бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет и след това да се придвижат за гласуване в парламента. Според Николов през следващата година може да се обявят реално процедурите за двете оръжейни предприятия.

При “Кинтекс“ се очаква да има достатъчно инвеститорски интерес, оптимисти са в АП.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...