Частна фирма ще строи газовата връзка с Турция?

12.09.2012 | 15:50
по статията работи: Петър Чернев
Проектът трябва да стигне до Стара Загора. Правителството подписало преди месец без много шум договора за изпълнение
Частна фирма ще строи газовата връзка с Турция?
Снимка: Sxc.hu

Частната турска фирма "Сетгаз" ще строи междусистемната връзка на България и Турция. Това съобщи днес енергийният експерт Васил Филипов, информира БНР. Той обясни: 

"Частна фирма ще инвестира и ще построи газопровод високо налягане до Стара Загора. Вече са подписани документи, протоколи за намерения и т.н.  Капацитетът ще бъде 5-6 милиарда кубика. Надявам се това да бъде прелом на нашите мъки от последните десетилетия от натиска, който непрекъснато нашата държава изпитва от различните действащи, необезпокоявани от никого групировки, фирми".

Правителството е подписало преди месец без много шум договора за изпълнение и средствата са осигурени разкри още  Филипов, информира "България он еър". На въпрос защо до този момент никой от кабинета не е обявил за проекта, експертът отговори, че "не е нужно всеки договор да се обявява публично". Той отказа да отговори и колко ще струва на държавата тръбата, както и какво количество ще се пренася. По думите на Филипов първият газ може да потече до две години.

От Министерството на икономиката енергетиката и туризма и "Булгартрансгаз" засега не са потвърдили информацията.

Името на "Сетгаз" не е чуждо за енергийните среди в България. През 2009 компанията заяви намерение пред енергийното министерство да построи газова връзка между Одрин и Димитровград, по който да се пренасят годишно до един милиард кубически метра газ. Проектът предвиждаше още газопроводът да бъде построен съвместно с "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз".

Новината за изграждането идва в разрез с изказаното становище на Бойко Борисов по време на срещата си с турския премиер Реджеп Ердоган. Преди три месеца българският премиер беше категоричен, че изграждането е далеч от реалността.

В края на юни тази година министърът на външните работи Николай Младенов обяви, че строежът на съоръжението няма да зависи от строежа на язовир "Тунджа". Водното съоръжение трябва да предотврати наводненията към южната ни съседка. Няколко дни по-рано премиерът Борисов каза, че Анкара държи на язовира и ускоряването на работата по газовата връзка зависи от това, информира в. "Сега". 

На 16 август беше направена символичната първа копка на българския участък от междусистемната газова връзка България-Румъния. Церемонията се състоя в Русе. Няколко дни по-късно изпълнителният директор на фирмата-изпълнител от българска страна „Булгартрансгаз” ЕАД Кирил Темелков заяви, че газовата връзка ще бъде изградена напълно до края на 2013 г., информира БНР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...