Credit Suisse и Barclays може да платят рекордна глоба

23.10.2015 | 17:28
по статията работи: Даниел Василев
Банките преговарят за прекратяване на дело, което ще им струва 150 млн. долара
Credit Suisse и Barclays може да платят рекордна глоба
Снимка: Barclays

Банките Credit Suisse и Barclays са в процес на преговори за прекратяване на няколко разследвания и едно съдебно дело, предават източници, запознати с въпроса, цитирани от Wall Street Journal. Двете финансови институции са предложили да платят глоба и обезщетения на клиентите си на обща стойност 150 млн. долара. 

Преговорите се водят между двете банки, от една страна, и Комисията за ценните книжа и обмена и Главната прокуратура на Ню Йорк, от друга. Ако се постигне споразумение и разследванията на властите бъдат прекратени, сумата от 150 млн. долара ще се превърне в най-скъпата глоба без доказано престъпление в историята. Към момента най-голямата сума, изплатена за подобна процедура, възлиза на 20,3 млн. долара. Тя беше платена на Комисията за ценните книжа и обмена през август от Investment Technology Group, която призна, че е извършила закононарушение.

Според предварителното споразумение Credit Suisse ще изплати 85 млн. долара на Комисията и прокуратурата, а Barclays – 65 млн. Запознатите с развитието ситуацията около двете финансови институции изтъкват, че сделката с властите все още не е постигната и преговорите може да пропаднат, тъй като Barclays не са приели всички условия на властите. Представителите на Credit Suisse и Barclays отказват коментар по темата. Очаква се те да направят изявление относно процеса през идните седмици.

Разследванията срещу Credit Suisse и Barclays са във връзка с обвиненията за извършване на dark pool дейност от страна на двете банки, при която те са осигурявали привилегии и предимства за професионални трейдъри за сметка на някои големи институции. През юни 2014 г. главният прокурор на Ню Йорк повдигна обвинение срещу Barclays за подвеждане на клиенти. Първоначално банката отрече и адвокатите ѝ настояваха за прекратяване на делото, но впоследствие представители на финансовата институция започнаха преговори с щатския регулатор.

Търговията в т.нар. dark pools беше създадена с цел трейдърите да извършват суапове на акции при по-голяма анонимност в сравнение с фондовите борси. Dark pools спомогнаха банките да намалят разходите си, тъй като не се налагаше да плащат на фондова борса за осъществяване на търговията.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...