Петролът поевтинява заради търговските търкания между САЩ и Китай

29.05.2019 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Вниманието на играчите на пазара е насочено към отчета на министерство на енергетиката на САЩ за запасите от горива в страната, който тази седмица се очаква да бъде публикуван в четвъртък
Петролът поевтинява заради търговските търкания между САЩ и Китай
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на петрола се понижават, което се дължи на поредните сигнали за повишаване на напрежението в отношенията между САЩ и Китай. Вниманието на играчите на пазара е насочено към отчета на министерство на енергетиката на САЩ за запасите от горива в страната, който тази седмица се очаква да бъде публикуван в четвъртък.

Според данни на китайските медии, някои, цитирани от големите агенции, сред ответните мерки на действията на САЩ, които вкараха  Huawei в „черния списък“, Пекин може да ограничи експорта на редки метали за САЩ. Вече сме свидетели и на мита за американския LNG.

Това говори, че Китай се готви за продължителна търговска война със САЩ,  която може да доведе до глобална икономическа криза. След въвеждането на санкциите срещу китайската Huawei Technologies , преговорите между президентите на Китай и САЩ Си Дзинпин и Доналд Тръмп  планирани да се проведат по време на срещата на G20, може и да не се случат. Засилването на конфликта между САЩ ш Китай влошава перспективите за икономически ръст и то на глобално ниво. Търговската война между двете свръхдържави вече се отразява негативно на цената на енергоносителите и по-точно върху цената на петрола. 

Китай е най-големият потребител на петрол в света и има огромно влияние върху глобалния пазар на петрол и газ. 

Фючърсът за юли за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures таи сутрин се котира при ниво от 69,57 долара за барел, което е с 0,54 долара или 0,77 % под нивото при затварянето на предишната сесия. Според данните от търговият във вторник, цените на договора бяха на ниво от 70,11 долара за барел, без промяна в сравнение с понеделник.

Фючърсът за юли за петрола сорт WTI по време на търговията на борсата в Ню Йорк (NYMEX) поевтиня с 0,64 долара или с 1,08 % - до 58,50 долара за барел. Преди това договорът поскъпна с 0,51 долара или с 0,87 % - до 59,14 долара за барел. 

Пекин повиши с 25 % митата за американския втечнен природен газ, което се оказа много силен удар по енергийния сектор на САЩ. Китай е най-обещаващият и бързо растящ пазар в света. Повишаването на митата на практика затвори огромния китайски пазар на американския LNG, който на практика става неконкурентоспособен, коментират наблюдатели на пазара. 

Независимо от липсата на мита върху петрола китайските компании отказват да купуват американки петрол, заменяйки го с доставки на гориво от други източници. Засега търговското противостояние между Пекин и Вашингтон не се отразява на вноса на енергоносители в Китай. 

По данни на главното митническо управление на Китай доставките на петрол в страната са се увеличила през април с 11 % - до рекордното количество от 43,7 млн. тона или 10,64 млн. барела на ден.

През януари-април доставките са достигнали 164,8 млн. тона, или над 10 млн. барела на ден, което е и ръст от 8,9 % спрямо същия период година по-рано.

През миналия месец доставките на втечнен природен газ (LNG) и на тръбопроводния са били от порядъка на 7,66 млн. тона. Вносът на газ за първите четири месеца на 2019 г. достигат 31,99 млн. тона или с 16,4 % повече от година по-рано.

Очаква се Китай през следващите месеци да се сблъска с излишък от нефтопродукти – преди всичко бензин и дизелово гориво, тъй като потреблението им е нараснало с едва 0,4 %  през първото тримесечие на 2019 г. Китайски източници, освен това съобщават за свиване на производството на китайските нефтопреработващи заводи, заради спад на търсенето на бензин и дизелово гориво на вътрешния пазар. 

В допълнение, играчите на пазара очакват и срещата на лидерите на ОПЕК+. Не може да не се отбележи, че напоследък се наблюдава промяна по отношение на някои позиции на Саудитска Арабия на пазара. Затова експертите смятат тези сигнали за много важни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...