След вчерашните отрицателни стойности, петролът сорт WTI днес отново поскъпва

21.04.2020 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Цената на петрола сорт WTI с най-скорошната доставка във вторник се увеличава с около 1,5 долара за барел, след спада по-рано до отрицателно ниво, докато Brent се търгува над 25 долара за барел
След вчерашните отрицателни стойности, петролът сорт WTI днес отново поскъпва
Снимка: под лиценза на creative commons

Цената на петрола сорт WTI с най-скорошната доставка  във вторник се увеличава с около 1,5 долара за барел, след спада по-рано до отрицателно ниво, докато Brent се търгува над 25 долара за барел.

Майският фючърс за петрола сорт WTI се търгува във вторник за последен ден. В същото време договорите за месец юни за сорт WTI се котират на ниво от над 22 долара, като поскъпват с над 8 процента.

След като никой брокер не искаше в понеделник да притежава петрол под каквато и да е форма цените на търговията в САЩ приключиха на немислимото доскоро ниво от минус 37.63 долара за барел.

На моменти имаше цени и от минус 40 долара, а за ден поевтиняването достигна 305% или 55.90 долара на барел по-малко спрямо нивата от петък.

Става дума не за реални обеми петрол, а за цени на фючърси по договори за доставка през май. Разликата между техните цени и тези за договорите от юни достигна безпрецедентните 45 долара. Иначе казано, доставките през юни все още се търгуват на относително нормалните 18-20 долара за барел.

Към 8:10 часа българско време фючърсите за американски петрол се върнаха в положителната територия - на т.нар. извънборсова търговия в Ню Йорк цената им се покачи до $1.40 за барел, а юнските поскъпнаха до $21.33 за барел. Определящият за Европа сорт "Брент" (Brent) за юни (сесията за майски договори приключи) струва в Лондон $25.39 за барел.

Паниката на борсите се ускоряваше в понеделник с всеки изминал час заради три основни причини:

- хранилищата в САЩ може да изчерпят капацитета си след не повече от 3 седмици

- търговията с майски фючърси приключва във вторник, 21 април

- икономическият шок от борбата с коронавируса рязко сви потреблението и този процес вероятно ще се задълбочава в следващите месеци.

Страните от сделката ОПЕК+ (основна роля тук имат Русия и Саудитска Арабия) се договориха да изтеглят от пазара 9.7 млн. барела петрол дневно през май и юни. Като се добавят обеми, които ще спрат държави извън това споразумение - основно САЩ, Канада и Норвегия - става дума за 20 млн. барела дневно по-малко или около 20% от световния добив допреди седмици.

Но това се случва твърде късно и е по-малко от мрачните прогнози за свиване на световното потребление. Според "Уолстрийт джърнъл" саудитците обмислят да изтеглят възможно най-близко забавянето на своите добиви. Президентът Доналд Тръмп заяви на пресконференция, че екипът му проучва временно спиране на вноса на саудитски петрол.

Той каза още, че министерството на енергетиката отваря свободни обеми на стратегически резерв на САЩ, за да ги даде под наем на търговците за временно съхранение на петрол. От около 77 млн. барела обем вероятно ще бъдат предложени 23 млн.

Основната причина е, че добиващите компании не успяват да реагират достатъчно бързо на свиващото се потребление. В началото на март то бе около 100 млн. барела дневно, днес е намаляло с около 30%. Джеф Милър, главен изпълнителен директор на Halliburton (една от водещите световни компании за услуги в петролния сектор), коментира в понеделник, че "активността в Северна Америка е в състояние на свободно падане, а по света икономиката се забавя".

Ще минат месеци преди да изчезне излишъкът, създаван от добивите и те да започнат да съответстват на търсенето - дори при оптимистичния вариант с бързо оттласкване на икономиките от дъното.

Обемът на хранилището в Кушинг се е запълнил с 9% само между 10 и 17 април. Той е 76 млн барела, а в четвъртък там е имало 61 млн. барела. Ако темпото не се забави, скоро не само няма да има място за нов добив, но и петролът там ще си стои месеци наред, защото няма кой да го купи за преработване в рафинериите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....