Централите на AES България осигуриха 9% от електроенергията в страната през януари 2021 г.

03.02.2021 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Най-модерната въглищна централа в страната - ТЕЦ AES Гълъбово, произведе за българските потребители над 305 000 MWh
Централите на AES България осигуриха 9% от електроенергията в страната през януари 2021 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

През първия месец на 2021 г. генериращите мощности на AES България произведоха 9% от общата електроенергия, потребена в страната. Това показва анализ на производствените резултати на ТЕЦ AES Гълъбово и вятърния парк „Свети Никола“.

Най-модерната въглищна централа в България - ТЕЦ AES Гълъбово, през януари генерира 8% от общо произведената електроенергия в България. Двата енергоблока на 690-мегаватовата мощност произведоха 305 696 MWh надеждна електроенергия за българските потребители. Това се равнява на средното месечно потребление на около 1 милион български домакинства. 

Вятърният парк „Свети Никола“, който е най-големият в страната, произведе през януари 2021 г. 43 763 MWh екологична енергия. Това представлява 1% от общото електричество, потребено в страната през първия месец на годината. С работата си 52-те вятърни турбини на ВяЕЦ „Свети Никола“ са осигурили чиста електроенергия колкото месечното потребление на всички домакинства в град като Варна. 

ТЕЦ AES Гълъбово е единствената изцяло новопостроена въглищна електроцентрала в България през последните 40 години. В нея са вложени върхови технологии по отношение на енергопроизводството, екологичността и безопасността на работа. Централата спазва всички действащи екологични норми на българското и европейското законодателство, а опазването на околната среда е водещ приоритет.

Свидетелство за това е и постигнатата през 2020 г. средногодишна степен на сероочистване от над 97%. ТЕЦ AES Гълъбово е от критична важност за  енергийната сигурност на страната и ключова за осигуряване на статичната и динамична устойчивост на енергийната система на България, както и за поддържане нивата на напреженията и баланса на реактивните мощности в електропреносната мрежа. Централата допринася за енергийната независимост на България, използвайки само местен енергиен ресурс – лигнитни въглища от държавните „Мини Марица - изток“, с което осигурява работа за хиляди миньори. 

ВяЕЦ „Свети Никола“ представлява около 22% от общо инсталираните ветрови мощности в България, с което допринася страната ни да отговори на поставените цели за дял на ВЕИ в общия енергиен микс. Вятърният парк е основата на създадената Интегрирана система за ранно предупреждение за защита на птиците, която е съобразена с европейските изисквания за опазване на дивите птици. Системата  съчетава както мониторинг на място от опитни орнитолози, така и модерни радари, които сигнализират за приближаващи ята или единични птици, което позволява спирането на отделни турбини или на целия парк. По този начин се грижи за околната среда и допринася за опазването на биоразнообразието в района на Каварна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...