Българският интернет - най-евтиният в света

05.12.2013 | 11:00
по статията работи: Георги Георгиев
Жителите на Самоков, Ботевград и Дулово се радват на най-високи скорости при сваляне на информация
Българският интернет - най-евтиният в света

Интернетът в България е най-евтиният в света по абсолютни стойности, сочат последните данни на анализаторите от speedtest.net. За всеки допълнителен мегабит в секунда (Mbps) сънародниците ни плащат средно по 51 цента (около 74 ст. по актуален валутен курс). Това сочи статистиката, която анализира положението с глобалната мрежа в 64 държави по целия свят. 

На второ място са румънците със средна цена от 59 цента (около 85 ст.) за Mbps, а на трето Литва с 82 цента (1,18 лв.) за Mbps. В челната петорка влизат още Украйна и Молдова. В дъното на класацията са Венецуела, Филипините и Южна Африка с цена на мегабит в секунда от около 30 долара (43,16 лв.).

Ако обаче погледнем ситуацията в относителни стойности – спрямо брутния вътрешен продукт на глава от населението (GDP), страната ни изпада на 17-ти място по цена на мегабитите в секунда. Българските потребители отделят 0.094% от доходите си за всеки допълнителен Mbps. Тук на първо място излизат жителите на Люксембург, чиито широколентов интернет е над шест пъти по-скъп, но ни надминават многократно по GDP. Втори са датчаните, следвани от Исландия, Холандия и Израел. В дъното на тази класация са Индонезия, Виетнам и Филипините. Жителите на последната страна трябва да отделят почти една от пета от доходите си, ако искат да получат допълнителна скорост.

Както писахме миналата седмица според тази статистика страната ни се нарежда на завидното 18-то място в света по скорост на сваляне от интернет от 28,90 Mbps. Този резултат се базира на близо 10 млн. теста, проведен от над 1,37 млн. уникални IP адреса

Сред българските градове лидерите в бързия даунлоуд са в Самоков (36.72 Mbps), следван от Ботевград (35.33 Mbps) и Дулово (33,83 Mbps). Столицата е на четвърто място със скорост от (33,52 Mbps).

В челната десетка влизат още Свищов, Добрич, Берковица, Перник, Козлодуй и Раковски. В дъното на родните градове се нареждат Белене, Ямбол, Гоце Делчев, Габрово и Петрич – тук скоростите варират между 24 и 22 мегабита в секунда.

По отношение на скоростите на качване България също е сред лидерите – нареждаме се на 15-то място със средна скорост от 17,4 Mbps. Статистиката сочи че най-“бързите“ български градове тук са Горна Оряховица (26.12 Mbps), Враца (25.15 Mbps), Пазарджик (24.94 Mbps), Самоков (24.93 Mbps) и Елена (23.20 Mbps). В дъното са Чирпан, Панагюрище, Гоце Делчев и Русе със скорости на ъплоуд от около 12 мегабита в секунда.

Повече статиститическа информация по темата можете да получите тук.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...