Антоний Гълъбов: Оставката е бягство от отговорност

20.02.2013 | 13:40
по статията работи: Елица Елефтерова
Много е трудно да се каже какво е политическото бъдеще на Бойко Борисов, коментира социологът пред Econ.bg
Антоний Гълъбов: Оставката е бягство от отговорност

От гледна точка на ефективността на управлението, подаването на оставката на правителството днес има изцяло негативни последици, заяви пред Econ.bg социологът Антоний Гълъбов. В момента големият въпрос е как ще функционира държавата в този период на служебен кабинет и на изчакване на съставяне на служебен кабинет, както и при подготовката за изборите, посочи той.

Предстои период от поне три месеца, в който вместо да бъдат решавани много важни въпроси в управлението по същество, администрацията би могла да спре. Били сме свидетели на подобна ситуация, знаем как спира администрацията в изчакване на съставянето на следващото управление, коментира социологът.

Според него от тук нататък следват обичайните процедури. “Това е първо предсрочно прекратяване на мандат през последните поне 10 години. Това, което следва, са парламентарните политически групи да се откажат от съставяне на правителство. Президентът трябва сега да назначи дата за избори и да назначи служебен кабинет, който да започне процедура за подготовка на изборите. Това обаче са три месеца, през които администрацията просто ще спре”, посочи той.

"Оставката е бягство от отговорност. Аз нямам друго обяснение за тази оставка”, посочи той.

Според социолога БСП няма никаква роля за оставката. “Не трябва да се забравя, че БСП има в това Народно събрание съвсем малко повече депутати от ДПС, така че ролята на БСП в тази ситуация е минимална”, допълни той и заяви - ”Големият въпрос е в отговорността на ГЕРБ”.

Относно следващия парламент, Гълъбов посочи, че неговият състав и конфигурация е много трудно да се предвидят. “Най-вероятно ще имаме фрагментиран парламент. С повече на брой политически партии, които ще бъдат представени в него, а това означава по-бавно съставяне на правителство. Това ще стане много трудно, ще има неустойчиви мнозинства. С други думи, влизаме в период на относителна политическа нестабилност”, коментира той.

Не е изключена и сериозна политическа криза, тъй като няма ясно изразена алтернатива на управлението. “Управлението след 1997 година показва, че тогава ОДС беше ясен политически проект. Имаше публично съгласие за посоката, в която трябва да се развива страната за следващите години. В този смисъл служебното правителство на Стефан Софиянски имаше много ясен мандат за действие. В сегашната ситуация това не е така. Няма политическо съгласие около алтернативно управление на ГЕРБ. Няма ясен мандат, в рамките на който да започне да функционира служебният кабинет. В това отношение ситуацията е по-скоро по-трудна”, припомни Гълъбов.

На въпрос възможна ли е появата на нови политически фигури, социологът заяви, че вече има такива. "Това, от което се опасявам, е че в тази ситуация най-бурно разпространение обикновено имат социалният популизъм и националпопулизмът. Част от протестиращите показаха, че има акустика за подобен тип призиви”, допълни той.

По думите му в момента може да се говори за затвърждаване на редиците на политическите формации, които конкурират партия “Атака” в това пространство, тъй като тази партия не е единственият политически субект, който се опитва да привлече вниманието на този тип избиратели.

Много е трудно да се каже какво е политическото бъдеще на Бойко Борисов след подаването на оставката му, заяви още Гълъбов. Ако ГЕРБ бяха завършили мандата си и бяха опитали в последните месеци да направят цялостна ревизия на състоянието на управлението, щяха да имат значително по-добра позиция на предстоящите избори, твърди Гълъбов.

При сегашното развитие на ситуацията ми е трудно да преценя какви са шансовете на ГЕРБ, тъй като това е политическа партия, която винаги е била във властова позиция. Досега ГЕРБ не е била в опозиция. Освен всичко останало, досега партията не показа, че е в състояние да си партнира ефективно с политически партии в дясно от центъра.
Трудно е да се прецени как една такава политическа формация би могла да се държи в опозиция”, посочи още той.

Следващият парламент най-вероятно ще включва ГЕРБ, но не и с резултат, който би позволил партията да доминира в следващите години на управление, ако ситуацията не се развие в друга посока.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...