Как изглежда дълговата бомба на Китай

22.05.2016 | 10:05
по статията работи: Даниел Василев
Страната дължи до 350% от БВП
Как изглежда дълговата бомба на Китай
Снимка: Thinkstock/Guliver

При обявяването на последния инфраструктурен план, при който от управляващата комунистическа партия обявиха, че правителството ще инжектира повече от 700 млрд. долара за транспортни съоръжения, дори някои висши представители на властите изтъкнаха, че дълговете на страната вече са достигнали застрашителни размери. Дори в контекста на другите държави от групата на развиващите се пазари, които дължат средно над 175% от БВП (правителствен, частен и корпоративен дълг), задлъжнялостта на Китай изглежда застрашително.

Според изчисленията на различни компании и медии, понастоящем Китай дължи между 218 и 350% от БВП. Така той може почти да се е удвоил над нивата от годините преди кризата, когато през 2007 г. достигна 157% от БВП.

Графика 1: Дълг към БВП на Китай

220549

Докато някои европейски държави, като Гърция, все още не са излезли от дълговата криза, която ги засегна през 2009 г., анализаторите вече започват да се чудят какъв би бил ефектът от взривяването на дълговия балон на Китай. Към момента разликите в оценките за последиците от това все още са значителни. Докато рейтинговата компания Moody's посочи, че властите в страната ще успеят да обезвредят дълговата бомба преди тя да избухне, според основателя на Hayman Capital Management Кайл Бас задълженията на страната ще окажат 5 пъти по-тежък удар върху световната икономика от спукването на имотния балон в Съединените щати.

Банките в Китай ще понесат загуби, възлизащи на приблизително 3,5 трилиона щатски долара, ако активите на банковата система в страната се обезценят дори с 10%“, коментира експертът през февруари тази година. „Исторически активите на банките в страната се обезценяват с много повече от 10% при настъпването на цикъл на необслужвани банкови кредити“, допълни още той.

Според мнозина други негови колеги именно необслужваните кредити в Китай в момента може да окажат ефект на детонатор на дълговата бомба. И докато според властите в Пекин делът на необслужвания дълг в страната е едва 1,7% от размера на отпуснатите кредити, частни анализаторски компании са на мнение, че той може да е над 10 пъти по-голям – до 21% от размера на кредитите в икономиката.

Графика 2: Дял на необслужваните задължения в Китай

220551

Това е особено опасно в сферата на корпоративния дълг, който, според анализаторите, възлиза на впечатляващите 125% от БВП на страната.

Графика 3: Дял на дела на дълговете към БВП

220550

Източник: McKinsey Global Institute Analysis

Според някои експерти, като инвеститорът Джордж Сорос, предвид изключително високия дълг на страната тежкото приземяване на Китай вече е на практика неизбежно. Кога ще се случи това остава да видим тепърва, но опитът от дълговата криза в Европа, а и исторически, показва, че милиардерът най-вероятно е прав.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 12.04   238 г. – Римският император Гордиан II загива в битка с Максимин Трак, а баща му, съимператор Гордиан I се самоубива, научавайки за смъртта на сина си. 467 г....