Добрев: Преносът на ток е по-скъп от консумацията му 2

11.02.2013 | 09:50
по статията работи: Теодора Пенева
Това не е нещо ново, просто сега се вижда в сметката, прави впечатление и предизвиква недоволство, посочи икономическият министър
Добрев: Преносът на ток е по-скъп от консумацията му

По-голямата част от сметката за ток, която един потребител плаща (около 60%) всъщност отива за такси, самото потребление представлява едва около 40% от крайната сума. Това показват новите месечни фактури, издавани от енергодружествата у нас. Според министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев обаче това не е нещо ново, просто сега се вижда в сметката, прави впечатление и предизвиква обществено недоволство, предаде bTV. По думите му по целия свят сумата за преноса на ток е много по-висока от консумацията му.

Протестите

Високите начислявани стойности на електроенергията предизвикаха вчера (10 февруари) масови протести из цялата страна. Митингите бяха под мотото "Да запалим монополите" и бяха насочени към дружествата ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-про“. Гражданите настояваха електроразпределителните предприятия да бъдат национализирани и да се премахне задължителното изкупуване на електроенергията от Националната електрическа компания (НЕК).

В София Делян Добрев беше „обстрелван“ със снежни топки от протестиращите. В Пловдив бяха запалени два автомобила на местния доставчик ЕВН - действие, което от компанията осъдиха като акт на посегателство срещу обществения ред.

 

"Този акт на практика постави под заплаха живота и на всеки, който би могъл да се намира наблизо по време на извършването му, на пожарникарите, които трябваше да изгасят огъня, на служителите на полицията, които осигуряваха мястото след това. Това е акт, извършен в центъра на втория по големина град в България, близо до детска градина от маскирани и очевидно добре организирани лица, което ние остро осъждаме", заяви Йорг Золфелнер, председател на УС на ЕВН България, цитиран от в. "Сега".

Беше уточнено още, че полицията вече има на разположение записите от охранителните камери и разследва обстоятелствата около запалването.

Впоследствие от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) съобщиха, че ресорният министър, заедно с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, ще се срещне още същия ден с ръководствата на трите електроразпределителни дружества ЧЕЗ, ЕВН и “Енерго-Про” по повод завишените сметки и последвалите протести.

Думата на дружествата

По време на въпросната среща беше договорено, че трите компании ще разрешат на потребителите си разсрочено да погасят високите сметки за изразходвана електроенергия. Това съобщи пред журналисти министър Добрев след разговора с ръководствата на дружествата.

От своя страна от ЧЕЗ са обещали, че веднага след като се стопи снега, ще направят инвестиции, които ще помогнат за по-евтин ток за потребителите. Те ще решат една от основните причини за високите цени, а именно - подаването на ниско напрежение на електроенергия в по-малките населени места. Министърт на енергетиката обясни, че в някои райони на страната напрежението е около 160 волта вместо стандартните 220.

Петър Баран от ръководството на компанията подчерта, че и в момента се разработва проект за стандартизиране на напрежението. По думите му това веднага ще се отрази на сметките на жителите в Югозападна България.

От ръководството на "Енерго-Про" пък посъветваха гражданите, които имат съмнение за своите сметки, да подадат сигнал в централите във Варна, като поеха ангажимент тези сигнали да бъдат проверени.

Тази сутрин представители на ЧЕЗ отново се изказаха по темата. Пред ТВ7 изпълнителният директор Кремена Стоянова и ръководителят на отдел "Връзки с обществеността" Мария Дойчинова също апелираха потребителите, които имат въпроси или искат да подадат сигнал, да се свържат с клиентските центрове на компанията или с телефонния център.

Те обясниха, че по-високите стойности на декемврийските фактури не се дължат на грешки при отчитането или на неизправност на уредите, а са резултат от дългия период на отчитане, увеличението на цените на тока от 2012 г. и по-ниските температури. Изводът е на базата на направените проверки, голяма част от които вече са приключили. Като пример от дружеството посочиха Благоевград, откъдето е тръгнало и общественото недоволство, изразено в протести. При 324 приключили проверки в там само една е установила грешка.

Като основен проблем от компанията отбелязват огромното масово недоверие. "Не трябва да се забравя, че ЧЕЗ получава само 9% от сумата, която заплащат потребителите и въпреки малкия процент, ние обираме цялото недоволство на хората", заяви изпълнителният директор.

Обяснението на министъра

Пред bTV Делян Добрев се зае собственоръчно да "разшифрова" публикуваните стойности в някои постъпили в медията сметки на недоволни граждани. Така например той обясни защо реалното потребление при фактура за 410 лева възлиза едва на 162 лева и къде по веригата се начисляват добавките към сумата:

"Тези 162 лева са чистата стойност на тока за енергопроизводителите – АЕЦ „Козлодуй”, например. Но от Козлодуй, примерно, този ток трябва да стигне до Бургас – това става чрез преносната мрежа и се заплаща отделно. След като стигне до Бургас, електроенергията трябва да мине през разпределителната мрежа вътре в града – грубо казано през кабелите, това също е отделна такса. Отделно има цена за поддържане на генерации като студен резерв, например ВЕЦ-овете стоят в постоянна готовност. Плащаме и за амортизацията на мрежата и т.н.".

По думите на министъра към списъка с допълнителни такси спада и добавката за зелена енергия, която според него "спокойно може да бъде наречена Добавка Станишев".

Делян Добрев потвърди, че причините за по-високите сметки за ток в цялата страна за декември 2012 г. са по-дългият отчетен период от до 40 дни, повечето почивни дни по празниците и поскъпналата с 14% през юли миналата година цена на електроенергията.

"В целия свят е така – сумата за преноса на ток е много по-висока от консумацията му. Там и цената на произведената енергия е по-висока, но и тази за пренос е по-висока. Не казвам, че ни е евтино. Но по света хората не се топлят на ток - тук процентът на хората е най-голям, а това е най-скъпият източник на енергия", посочи икономическият министър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Hristo Atanasov 12.02.2013 | 00:53
нямам думи позле сме станали и и от под турско робсво като бяхме под турско робсво колкото си искаха данак толкожа си вземаха народа няма6е думата
Hristo Atanasov 12.02.2013 | 01:00
могат ли да покажат как то4но носят тока
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...