Проект за обходен път в Габрово ядоса природозащитниците

27.03.2012 | 17:37
по статията работи: Теодора Пенева
Одобреният вариант на пътя е социално и екологично опасен
Проект за обходен път в Габрово ядоса природозащитниците
Снимка: Econ.bg

 

Проект за обходен път на град Габрово, продължаващ в тунел, който минава под връх Шипка, предизвика недоволството на природозащитните организации у нас. Това стана ясно от съобщение на организация WWF, цитиращо становището на коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".

Става въпрос за доклада по Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проект за обходен път на Габрово и тунел под Шипка, който беше одобрен от Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС) към Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Според становището реализирането на този проект ще породи сериозни проблеми както от социална, така и от екологична гледна точка.

От коалицията обясняват, че действително е необходимо изграждането на обходен път на града. Плановете на проекта обаче предвиждат участъци, в които той на практика не е обходен, тъй като пресича жилищни квартали. Така ще бъдат засегнати частни имоти. Освен това пътят ще доведе до утежняване на атмосферното замърсяване в засегнатите квартали.

От екологична гледна точка проблем е фактът, че нито проектът, нито докладът по ОВОС разглеждат варианта за дълъг тунел (7 400 м), предвиден в заданието за доклада по ОВОС през 2012 г., допълват от "За да остане природа в България". Разгледан е само вариантът за къс тунел (3 200 м).

Късият вариант на тунела би означавал, че в най-добре запазената част на Природен парк (ПП) "Българка" пътят ще се строи на повърхността. Това ще доведе до прякото унищожение на горски местности, съответно и до това на местообитанията на различни животински и растителни видове. Основно това са кафява мечка, рис и вълк.

"Мечката е вид, приоритетен за опазване в ЕС", се подчертава в становището. "България е длъжна да предвиди алтернативи, които да намалят въздействието върху местообитанията".

Именно като такава алтернатива е представен вариантът за дълъг тунел. Заради структурните си особености той би довел до значително намаляване на прякото унищожение на гората. Освен това би осигурил по-лесно преминаване на Стара планина..

Коалицията "За да остане природа" настоява министърът на околната среда и водите Нона Караджова да не подписва решение за съгласуването на проекта в този му вид.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...