„Корал“ и „Делфин“ ще стават екоплажове

15.04.2015 | 16:57
по статията работи: econ.bg
Спряха временно строителството на плажа на къмпинг „Юг“
„Корал“ и „Делфин“ ще стават екоплажове
Снимка: Булфото

Опазените от застрояване плажове "Корал" и "Делфин" ще бъдат превърнати в екологични. Те ще бъдат отдадени на екоконцесия с особени изисквания към бъдещия им стопанин. Процедурата за концесия на "Корал" ще бъде внесена още идната сряда на заседание на Министерски съвет.

Това съобщи пред журналисти след заседанието на правителството министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

"Обмисляме, освен "Корал", да превърнем в екоплаж и "Делфин", посочи тя.

Двете екологични пясъчни ивици също ще бъдат отдадени на концесия, каза Павлова и допълни: "За плаж "Корал" ще приложим по-различна процедура за концесия, с която да се наеме концесионер на екоплаж", информира iNews.

Това означава, че бъдещият концесионер ще е задължен да използва единствено екологични материали за обектите, които ще постави на пясъка, като леки постройки, чадъри, масички, шезлонги и др. Освен това местата на плажуващите ще са ограничени за разлика от пренаселените конвенционални плажове.

Павлова обясни, че в момента на официалния сайт на МРРБ е обявена процедура за отдаването на "Корал" под наем на временен стопанин, докато се проведе процедурата за концесия за екоплаж. Договорът за концесия за "Корал" ще влезе в сила от 1 януари 2016 г. И ще е за срок от 15 години. Дотогава обаче плажът ще има стандартен наемател, уточни Павлова.

Тя коментира отново и скандалът със застрояването на къмпинг "Юг" на плажа "Корал". "Позицията ни, както за "Корал", така и за "Юг" е, че това са незаконно издадени разрешителни за строеж от главния архитект на Община Царево. Липсва ОВОС за бетонните основи на пясъка, липсва договор за присъединяване към ВиК и електроразпределителна мрежа", изтъкна министърът. И припомни, че в този случай Върховният административен съд в Бургас е отсъдил в полза на жалбата на инвеститора срещу решението на ДНСК за забрана на строежа на вилно селище до плаж "Юг". Друг съдия от ВАС - Бургас обаче е отхвърлил подобна жалба на инвеститор, но в "Корал".

"Как може при еднакви казуси единият съдия да отсъжда едно, а другият – обратното?!", недоумява Павлова. И изтъкна, че за да се избегне такъв парадокс и в бъдеще, е внесла предложение за промени в Закона за устройство на територията, обжалването на такива процедури да става на две съдебни инстанции.

Междувременно стана ясно, че от днес е спряно временно строителството на къмпинг "Юг" в залива Корал заради течащите в момента проверки на обекта от компетентните органи на регионалното министерство и ековедомството, съобщи главният архитект на Община Царево Станислав Николов, цитиран от "Фокус". Проверката се прави на място от регионалния клон на Дирекцията по национален строителен контрол и РИОСВ.

"Очаквам да излязат с някакво становище, за да можем и ние да вземем последващи решения", каза архитектът на Царево, чието име нашумя и с други подобни разрешения за застрояване, като например отмененото на "Корал". Според него "за момента съмненията са, че в решението на РИОСВ - Бургас от 2004 г. са допуснати нарушения". Според тогавашното становище нямало опасност за природата в къмпинга.

Припомняме, че в неделя Сдружение "Да запазим Корал" разпространи до медиите снимки на излети бетонни плочи на плажа на къмпинга, а в понеделник изпрати официални сигнали за това до МРРБ, МОСВ и Главна прокуратура. Двете министерства реагираха веднага и разпоредиха проверки на място. Вчера министър Павлова и нейния екип дадоха спешна пресконференция по случая заедно с колегите си от екоминистерството

Вчера регионалният министър Павлова и зам.-министърът на околната среда и водите Бойко Малинов обявиха, че по документи бетонните плочи за вилното селище не са излети върху плажа и в дюни. И двамата управленци бяха категорични, че теренът на застрояване не е в дюни. "Това не са дюни, а завеян пясък", обясни Павлова, позовавайки се на документи. Екосдружението обаче е на напълно обратното мнение и прилага като доказателство снимки с бетонните плочи, на които ясно се вижда непосредствената близостта до морето и заобикалящия отвсякъде пясък.

Според първоначалните констатации от проверката на МОСВ проектът не е законен, защото няма оценка за съвместимост с "Натура 2000", а едва след 2004 г.територията е променена и става урбанизирана. Това прави инвестиционното намерение неприложимо, тъй като подлежат на процедури по ОВОС за територии, които не са урбанизирани.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...