162-ма депутати подкрепиха изграждането на хъб "Балкан"

30.11.2018 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Изненадата поднесе Валери Симеонов, който обяви, че няма да подкрепи промените
162-ма депутати подкрепиха изграждането на хъб "Балкан"
Снимка: БГНЕС

Депутатите приеха промени в енергийната стратегия, които предвиждат изграждане на газоразпределителен център на територията на страната - т.нар. хъб „Балкан” и газова борса.

Дискусията беше разгорещена. Депутатите на Валери Симеонов не подкрепиха проекта. 

Дебатите започнаха експертно, но по традиция депутатите от различните парламентарни групи не си спестиха политически нападки и упреци за пропуснати ползи от провалени проекти като "Южен поток" и АЕЦ "Белене". Валентин Николов от ГЕРБ изтъкна, че чрез изграждане на газовия хъб "Балкан" България получава шанс да стане много важна, от енергийна гледна точка, за Европа.

"Трябва да се възползваме от един от малкото случаи напоследък не само за газа, но и от географското положение на България, така че да дадем гръб на правителството, за да може да изиграе тези важни карти", каза Николов.

Таско Ерменков подчерта, че БСП ще подкрепи проекта с ясното съзнание, че това е последен шанс за страната.

"Ако не приемат тези промени, ако не започнем действия по продължаване на втората тръба и така наречения „Турски поток“ да мине през България, от газоразпределителен възел в Европа, ще се превърнем в един газов апандисит със своето минимално вътрешно потребление на газ", посочи Ерменков.

Изненадата поднесе Валери Симеонов, който обяви, че няма да подкрепи промените. "Аз искам да бъдат убеден, някой да ми докаже, че този газопровод, който трябва да го изгради българската държава, на стойност около 2 милиарда, да речем, когато бъде изграден, той ще носи полза на държавата", саза Симеонов.

В края на продължилите два часа и половина дебати енергийният министър Теменужка Петкова благодари на депутатите и обясни - "На финалната права са резултатите от обществените поръчки, които са обявени, така че проектът да може да стартира своето строителство в началото на следващата година и 2020-а година проекта да бъде въведен в търговска експлоатация."

В крайна сметка 162-ма народни представители подкрепиха промените в енергийната стратегия, а десет се въздържаха. Девет са от партията на Валери Симеонов НФСБ и един от ГЕРБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...