Газовата връзка Гърция – България влиза в търговска експлоатация днес

28.09.2022 | 10:20
по статията работи: econ.bg
Газовата връзка между България и Гърция ще има Акт 16 още днес. Това обяви регионалният министър Иван Шишков. Очаква се, след като интерконекторът заработи, цената на природния газ да падне под сегашните 350 лева за мегаватчас
Газовата връзка Гърция – България влиза в търговска експлоатация днес
Снимка: под лиценза на creative commons

Газовата връзка между България и Гърция ще има Акт 16 още днес. Това обяви регионалният министър Иван Шишков. Очаква се, след като интерконекторът заработи, цената на природния газ да падне под сегашните 350 лева за мегаватчас.

Всички необходими документи, за да получи връзката Акт 16, вече са събрани – с помощта на държавата, и подадени към ДНСК. Така решението за ползване се очаква да бъде издадено утре. Официалното откриване пък ще се състои в НДК в събота. На събитието ще присъстват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентите на Северна Македония и Сърбия, както и гръцкият премиер. Домакин на церемонията ще е българският държавен глава Румен Радев.

А Комисията за енергийно и водно регулиране се събира, за да обсъди цената на газа за октомври. „Булгаргаз” вече внесе предложение тя да падне с малко над 100 лева - до 247 лева за мегаватчас. Още миналата седмица от дружеството обещаха да направят опит тарифата да бъде дори по-ниска, припомня Нова ТВ. Доставките на синьо гориво от Азербайджан към "Булгаргаз" ще поевтинеят значително след влизането в експлоатация на новия газопровод. Тези доставки бяха договорени от държавното дружество още преди десетина години. Благодарение на влизащото евтино гориво ще може да се обезпечи работата на бизнеса, както и на топлофикациите през идващата зима.

Газопроводът е от ключово значение не само за България, но и за страните от региона, които отчаяно търсят нови източници на природен газ в момента. По новата връзка спокойно могат да се доставят значителни количества синьо гориво до Румъния, Молдова и дори Украйна.

В същото време газопроводът ще даде възможност за внос на допълнителни количества природен газ през другата газова връзка с Гърция между Кулата и Сидирокастро. Така нова газова инфраструктура на практика ще доведе до значими промени на газовия пазар у нас и страната най-накрая може да се похвали, че е постигнала газова диверсификация.

Гръцките медии нарекоха "нова епоха" откриването на газовата връзка между Гърция и България, предаде и БНР.

"На 1-ви октомври се променя енергийната карта на Европа, започва нова епоха", пише днес вестник "Капитал" по повод официалното откриване на газовата връзка Комотини-Стара Загора. На церемонията ще присъства и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

"В очакване на една трудна енергийна зима България си осигурява азерски газ от Гърция", подчертава вестник "Прото тема". По тази връзка, коментират специалисти, през България могат да получават газ и съседните балкански страни, като Сърбия, Северна Македония и дори Молдова.

Ситуацията ще се промени през следващата година, когато ще влезе в експлоатация и терминалът за втечнен газ до Александруполис, е акцентът на вестник "Вора". Пред гръцките медии енергийни експерти подчертават, че азерският газ е по-евтин от руския.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...