КНСБ поиска от евродепутатите ни подкрепа за минималните заплати

13.09.2022 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров изпрати писмо до българските членове в Европейския парламент с призив да подкрепят Директивата за адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз
КНСБ поиска от евродепутатите ни подкрепа за минималните заплати
Снимка: под лиценза на creative commons

Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров изпрати писмо до българските членове в Европейския парламент с призив да подкрепят Директивата за адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз. Гласуването предстои на 14-и септември.

“Директивата представлява реален шанс за подобряване на положението на най-уязвимите работници в Европа, чиито разходи за издръжка се увеличават с всеки изминал ден" - посочва Димитров и допълва, че още преди да се заговори масово за настъпването на икономическата криза, почти всеки десети работник в ЕС-27 е бил изложен на риск от бедност.

Седем от 10 работещи на минимална работна заплата са били в ситуация, в която едва са успявали да покрият разходите си. Сега положението е дори още по-лошо: нарастващите разходи за енергия, храна и други основни стоки и услуги означават, че все повече трудещи се са тласкани към бедност.

Още през юли наетите на минимална заплата в 16 държави членки на ЕС е трябвало да заделят еквивалента на месечна заплата или повече, за да поддържат осветлението и отоплението у дома си, твърди лидерът на КНСБ.

Той обръща внимание и че в България ситуацията е още по-тревожна, не само от най-ниския размер на минималната работна заплата в сравнение с държавите членки на ЕС, но и от закъснялото ѝ увеличение с 9.2% от 1 април, което вече беше „изконсумирано“ от растящата инфлация. Освен това той се позовава на последните данни на  НСИ, според които над 75% от българите изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи.”

Димитров изтъква и тревожната тенденция за намаляване на броя на работниците, обхванати от колективен трудов договор, в 22 от 27-те държави-членки на ЕС. Често те не могат да се присъединят към синдикат поради страх от репресии от страна на работодателите.

Очакванията от Директивата са, че ще наложи Рамка за адекватност на законоустановените минимални заплати, гарантираща, че държавите-членки трябва да вземат предвид покупателната способност, издръжката на живота и развитието на производителността в дългосрочен план.

Освен това държавите-членки ще бъдат задължени да насърчават колективното договаряне и да се борят с разпадането на синдикатите. В страни с покритие на колективното договаряне под 80% държавите членки ще трябва да изготвят план за действие за повишаване обхвата му. Ще има и и изискване синдикатите да участват по-активно при определянето и актуализирането на законоустановените минимални работни заплати. Освен това предприятията и подизпълнителите, изпълняващи обществени поръчки, ще трябва да спазват правото на сдружаване и колективно договаряне.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 14.03   1492 г. – Испанската кралица Изабела заповядва да бъдат експулсирани 150 000 евреи, в случай че не приемат християнството. 1697 г. – Последният свободен град...