Европейският съюз затяга регулациите върху криптовалутите

01.04.2022 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Европейският съюз планира по-строги регулации върху трансакциите с биткойни и други криптовалути. Това е поредният сигнал, че регулаторите искат да засилят контрола върху бързоразвиващия се криптосектор
Европейският съюз затяга регулациите върху криптовалутите
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейският съюз планира по-строги регулации върху трансакциите с биткойни и други криптовалути. Това е поредният сигнал, че регулаторите искат да засилят контрола върху бързоразвиващия се криптосектор, пише Ройтерс.

Две комисии в Европейския парламент постигнаха междупартиен компромис с няколко предложения, които предстои да бъдат гласувани от законодателите. Крипто борсата Coinbase Global обаче предупреди, че правилата ще доведат до режим на наблюдение, който задушава иновациите.

Общият оборот на търговията и трансакциите с криптовалути се оценява на 2.1 трилиона долара, но все още е обект на неравностойно регулиране в целия свят. Опасенията, че биткойнът и останалите дигитални валути могат да нарушат финансовата стабилност и да бъдат използвани за престъпления, ускоряват работата на политиците и усилията им да поставят сектора под контрол.

Съгласно предложението, представено за първи път миналата година от Европейската комисия, криптоборсите и останалите компании от криптосферата ще трябва да получават, съхраняват и предоставят информация за лицата, участващи в трансферите.

Това би улеснило идентификацията и докладването на подозрителни транзакции, замразяването на цифрови активи и ограничаването на високорисковите транзакции, коментира Ърнест Уртасун, испански депутат от Зелената партия, който е сред вносителите на предложението.

Предишното предложение на комисията предвиждаше прилагането на правилото да важи само за преводите на стойност над 1000 евро, но съгласно междупартийното споразумение това правило „de minimis“ е премахнато, което означава, че всички трансфери ще бъдат в обхвата на новите регулации.

Уртасун смята, че премахването на прага привежда законопроекта в съответствие с правилата на глобалната работна група за финансовите регулации, която определя стандарти за борбата с прането на пари. Тези правила означават, че криптофирмите трябва да събират и споделят данни за своите трансакции.

Главният правен директор на Coinbase Пол Гревал коментира в блога на компанията, че традиционните пари в брой, а не криптовалутите, са най-популярният начин за прикриване на финансови престъпления. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....