Естония, Унгария и Чехия са против борбата с прането на пари

21.05.2020 | 17:35
по статията работи: econ.bg
Естония е в центъра на най-тежкия скандал с пране на пари в Европа, след като публикации в медии през 2017 г. предизвикаха разследвания за съмнителни плащания в размер 200 милиарда евро, извършени чрез малкия естонски клон на Danske Bank
Естония, Унгария и Чехия са против борбата с прането на пари
Снимка: под лиценза на creative commons

План за увеличаване на правомощията на Европейския съюз за ограничаване на потока от мръсни пари през банките се сблъска със съпротива по време на среща на ЕС от страна на държави-членки, наскоро засегнати от големи скандали с пране на пари и финансови измами, съобщи в. „Катимерини”, цитиран от БГНЕС.

Европейският съюз обсъжда как да засили контрола си върху финансовия сектор, след като редица скандали в Естония, Малта, Латвия, Кипър и Нидерландия разкриха как националните надзорни органи бавно действат срещу банки, които подкрепят или не предотвратяват прането на пари.

Заместник-председателят на Еврокомисията Валдис Домбровскис, бивш премиер на Латвия, се въздържа от предлагане на законодателни промени, но по-рано през май повтори възможните варианти за ограничаване на финансовата престъпност, включително прехвърлянето на правомощия за мониторинг от националните надзорни органи на орган на ЕС.

По време на видеоконференция на министрите на финансите на ЕС във вторник, Естония, Унгария и Чехия се противопоставиха на плана, според трима служители, присъствали на онлайн срещата. Те не казаха какви причини за противопоставянето си са изтъкнали трите страни.

Естония е в центъра на най-тежкия скандал с пране на пари в Европа, след като публикации в медии през 2017 г. предизвикаха разследвания за съмнителни плащания в размер 200 милиарда евро, извършени чрез малкия естонски клон на Danske Bank между 2007 и 2015 година.

Сумата е равна на около 10 пъти годишната икономическа продукция на Естония. Правителствен служител заяви, че Естония все още не е решила дали да подкрепи надзорен орган на ЕС.

Представители от Унгария и Чехия не бяха веднага на разположение. И двете страни са изправени пред проучвания за използването на средства от ЕС, след като одитните и разследващите органи на ЕС откриха сериозни нередности.

Длъжностни лица, които са присъствали на видеоконференцията на финансовите министри, заявиха, че на плана се противопоставя и Малта, чийто главен кредитор, Bank of Valletta, е под строг контрол от страна на ЕС за пропуски при проверката на прането на пари.

Малтийските служители отрекоха да са против, заявявайки, че страната подкрепя публично и частно плановете на ЕС за съвместен надзор на финансовата престъпност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...