От години младите семейства с ипотечен кредит могат да спестят от ДОД (данък общ доход), като намалят данъчната си основа с до 10 на сто заради платените лихви през годината.
За да се случи това обаче, трябва да представят пред данъчните цял наръч документи и за финал - да платят поне за един от тях. Освен акта за граждански брак, договора за ипотечен кредит, заверен от банката, погасителен план за месечните вноски е необходимо и отделно удостоверение за точната сума на лихвените плащания, направени през годината. Лошата новина е, че тя струва между 12 и 30 лева. Най-евтиният вариант е справката да бъде електронна. Тогава излиза точно наполовина на хартиената, която в Банка ДСК например е 24 лева. В УниКредит Булбанк пък я издават срещу 18 лева.
Простите сметки обаче показват, че въпреки този разход данъчното облекчение си заслужава. И в последните години на кредитен бум все повече млади семейства се възползват от него.
Ето един ориентировъчен пример: ако данъчната основа на работещия е 18 000 лева, тоест доходите му са 1500 лева месечно, и през годината кредитополучателят е платил за лихви по ипотечния си кредит 5000 лева, то данъкът вече му се изчислява върху по-ниска база - не 18 000 лева, а 13 000 лева.
Така в първия случай размерът на налога ще бъде 1800 лева (10% от данъчната основа), а във втория - 1300 лева, т.е. държавата ще върне 500 лева на младото семейство. Още от стартирането си тази мярка е насочена само към съпрузи, единият от които е на възраст до 35 години. Задължително условие е и жилището да е единствено за семейството.
Данъчни облекчения могат да се получат за деца до 18-годишна възраст, за деца с увреждания, за дарения, за купен стаж за пенсиониране, за доброволни вноски в пенсионен фонд и за застраховка живот. Доброволното пенсионно осигуряване и вноската за животозастраховане също смъкват до 10% от данъчната основа на лицето. На запитване от пенсионно дружество ДСК "Родина" посочиха, че справката, която да послужи пред НАП, не се заплаща.