Германия иска да намали изискванията за придобиване на нейно гражданство по примера на Франция, обяви правителството, продължавайки своята програма за реформи за справяне с недостига на работна ръка, предаде EURACTIV.
Германският закон за гражданството отдавна е известен с това, че е особено рестриктивен.
"Икономиката ни спешно се нуждае от нова квалифицирана работна ръка и модерен имиграционен закон, който включва придобиването на гражданство", каза министърът на вътрешните работи Нанси Фезер пред репортери в сряда (23 август).
За да привлече повече квалифицирани работници, правителството иска да направи придобиването на германско гражданство по-лесно и по-бързо и да позволи двойното гражданство.
Новите разпоредби ще разрешат на чужденци да придобиват германско гражданство след пет години постоянно пребиваване вместо досегашните осем. Освен това родените в Германия деца на чужди граждани ще получават автоматично гражданство, ако родителите им живеят в страната от пет години. Двойното гражданство по принцип ще бъде отворено за всички.
Фезер дори иска да позволи натурализация след три години в случай на "специални интеграционни постижения".
"Помислете за професор по изкуствен интелект, който помага на страната да върви напред (...) и жена, която е доброволец като пожарникар", каза вътрешният министър.
Ходовете са свързани с по-широките усилия на коалиционното правителство за привличане на квалифицирана работна ръка, които включват скорошно преработване на имиграционния закон на страната. Германският икономически институт (IW), изследователска институция, изчисли, че на Германия не са ѝ достигали около 600 хил. квалифицирани работници миналата година. Празнината вероятно ще расте, тъй като населението на страната застарява бързо.
Въпреки това консервативната опозиция смята, че законодателството ще създаде фалшиви стимули.
"Намаляването на изискванията по време на рекордна миграция означава да се провокира по-нататъшна поляризация на обществото", предупреди Александър Добринд, парламентарен председател на дясноцентристката ХСС, илюстрирайки сложната ситуация в Германия между нуждата от чужда работна ръка и увеличаването на незаконната миграция.
Законодателството обаче всъщност ще затегне ограниченията в няколко случая: достъпът ще бъде ограничен до кандидати, които могат да докажат, че могат да се издържат финансово, с малки изключения.
Хората, осъдени поради антисемитски, расистки, ксенофобски или нехуманни действия, ще бъдат лишени от натурализация.
"Тези, които не споделят нашите ценности, не могат да станат германци", подчерта Фезер.
Що се отнася до модела на закона, правителството разгледа по-специално Франция, каза Фезер, както и Съединените щати. Френският закон също определя изискване за пребиваване от пет години за натурализация и включва бързи процедури, както и ограничения, основани на споделени ценности, доходи и криминални досиета.
"Органите вече изглеждат претоварени - така че да, това е проблем", призна министърът, посочвайки различното време за изчакване за молби за гражданство в различните провинции.
Новото законодателство все още не е прието в германския парламент, където правителството разполага с удобно мнозинство.
"Ройтерс" също отбелязва, че проектът, представен за първи път през май, съкращава необходимото време за пребиваване на мигрантите на пет години от осем години и на три, ако мигрантите полагат така наречените специални усилия за интеграция, като например владеене на немски много добре или извършване на доброволческа работа.
Официалните оценки показват, че застаряващото германско общество ще изпитва недостиг на седем милиона квалифицирани работници до 2035 г.
Германското гражданство не е условие за работа за мигранти, но Германия иска да се утвърди като миграционна дестинация за чуждестранни таланти, подобно на САЩ и Канада, и Берлин се надява, че перспективата за по-гладък и бърз път към германско гражданство ще привлече квалифицирани мигранти.
Проектозаконът също така ще опрости пътя до германски паспорт за хиляди чуждестранни "гастарбайтери", пристигнали преди десетилетия от Турция и Южна Европа, за да възстановят следвоенната икономика на Германия. Това ще стане чрез намаляване на изискванията за владеене на немски език и чрез премахване на теста за натурализация.
Но предвид че германските власти вече са залети от хиляди натрупани заявления за натурализация, някои експерти се съмняват, че реформите могат бързо да постигнат основната си цел да привлекат световни таланти, за да запълнят стотици хиляди свободни позиции.