Проливните дъждове през последното денонощие изправиха на нокти хората от Пазарджишка и Пловдивска област. Кметове обявиха, че се повтаря историята отпреди 5 г., когато в резултат на наводнения заради изпуснати води от язовири пострадаха много земеделски стопани и фирми, но никой не ги обезщети напълно. Тогава застрахователите обясниха, че не става дума за природно бедствие, затова няма как да изплатят обезщетения, съобщи в. "Сега". Вчера арендатори се заканиха да търсят отговорност в съда от виновниците за потопа, тъй като според тях сегашната ситуация също е резултат на човешка намеса.
В община Съединение вчера сутринта обявиха бедствено положение заради прекъснато електро- и водоснабдяване, непроходими пътища и паднали мостове. Ромската махала, индустриалната зона, стадионът и жп гарата в града останаха под вода. За едно денонощие в Съединение са паднали около 116 л. на кв. метър, три къщи се срутиха, а други 500 станаха необитаеми заради нахлулата вода. Това е пето поред мащабно наводнение през последните 5-6 години. През август 2005 г. заради изпуснатите води на язовир "Тополница" бяха "удавени" няколко селища по поречието на р. Тополница.
"Проливният дъжд е едната от причините, но има някъде и човешка намеса, сигурно има изпускане на вода от някой от водоемите", предположи вчера кметът на града Евгени Маринчешки. Кризисният щаб все още не бе обсъдил дали ще поиска от прокуратурата за потърси виновните за потопа, но това се очаква да се случи днес или утре. Затова пък арендатори вече са заявили на кмета, че ще заведат дела срещу виновните. Един от големите арендатори в района - Ангел Вълкодимов, е пресметнал грубо, че щетите му възлизат на над 700 000 лв. - става дума за препарати, торове, семена, техника. Обяснил на кмета, че е пред фалит и не му остава нищо друго, освен да си търси правата в съда.
Представителят на "Напоителни системи" в Пазарджишка област уверил кмета Маренчешки, че не е имало изпускане от язовирите, които те стопанисват. През 2005 г. също не се установи вина на дружеството за потопа.
"Обикновено от областната управа в Пловдив ни информират, когато предстои подобно нещо, но този път получихме информация само за обилни валежи", заяви Маринчешки.
В Пловдив канализацията отново преля и водата изби в ниските части на града. Наводни се и районът около гарата, който става езеро при всеки проливен дъжд. Подлезът при гарата се нуждае от ремонт, но там с години общината и държавата не могат да се разберат кой трябва да извърши корекцията. Нивото на р. Марица в града се повиши със 75 см през последните два дни. Това предизвика наводняване в мазета, подземни и приземни етажи, гаражи и други обекти. От "Гражданска защита" посъветваха хората да изключат токоподаването в тези помещения и да напуснат, докато проливният дъжд спре.
Сериозно бе положението и в Смолянско и Гоцеделчевско. За пороен дъжд в сатовчанското село Кочан, невиждан от години, съобщи агенция "Фокус". Хората непрестанно следили нивото на минаващата през селото Кочанска река от страх, че може да отнесе къщите им. В Чепеларе паднаха 74.4 л на кв. м за денонощие.