Големите глобални банки намалиха прогнозите си за възстановяването на цените на петрола и вече очакват те да започнат да се покачват по-бавно, отколкото първоначално се смяташе, сочи анкета, проведена от Wall Street Journal. Според финансовите институции свръхпредлагането в световен мащаб ще продължи да оказва натиск върху стойността на суровината, предаде изданието.
В изследването са взели участие 13 банки от „Уол Стрийт“, според чиято средна прогноза бенчмарковият петрол сорт брент ще се задържи на цена от 39 долара за барел през настоящата година. Това е с 11 долара по-малко, отколкото те очакваха едва месец по-рано, припомня Wall Street Journal. Със същата стойност е спаднала и прогнозата за другия бенчмарков сорт – американския лек петрол, като според анкетираните банки той ще движи около цена от 38 долара за барел. Според 13-те финансови институции петролът сорт брент ще се задържи на средна цена от 33,50 долара за барел през текущото тримесечие, след което ще нарасне до 46,50 долара за барел през последното.
Графика: Прогнозни цени на петрола през 2016 г. по тримесечия
Източник: Wall Street Journal
Това не е първата анкета, при която финансовите институции занижават прогнозите си за цените. Точно обратното – те редуцират очакваните стойности при всяка анкета от месец август 2015 г. досега, като в средата на миналата година очакваха през настоящата петролът сорт брент да се покачи до над 70 долара за барел. Въпреки това тези прогнози бързо се редуцираха, в резултат на срива на фондовите борси, негативната динамика на макроикономическите индикатори от развиващите се пазари, включително и във втората по големина икономика – Китай, както и благодарение на слабата вероятност някой от големите производители на петрол да понижи добива. Според новите прогнози на банките тази цена ще бъде достигната едва през 2018 г.
„Няма достатъчно кръв по улиците на Хюстън все още“, посочи петролният анализатор от ING Хамза Хан. Според банката цената на петрола ще остане около 30 долара за барел поне до лятото. „САЩ и другите основни производители добиват големи количества суров петрол и цените му ще останат подтиснати, поне за известно време“, допълва експертът.
Същевременно в условията на свръхпредлагане цените на петрола преминаха през силна волатилност през февруари, която за последно беше наблюдавана по време на финансовата криза от 2009 г. Флуктуациите на стойността ан суровината бяха генерирани от постигнатото споразумение между Русия, Саудитска Арабия и други членове на петролния картел ОПЕК за замразяване на добива на високите му нива от януари. Условието за това споразумение е и други инвеститори да подкрепят това действие. Въпреки това Иран изтъкна, че няма намерение да редуцира добива и дори планира той да бъде увеличен. По-рано тази седмица министърът на петрола на страната нарече планът за замразяване на добива „шега“.
Според анализаторите от Barclays не само Иран, а и Либия, и Ирак няма да приемат споразумението за замразяване на добива. „Вместо да чуят звука на пазар, който се напасва към по-ниските цени, ОПЕК и Русия може да чуят само и единствено звука на тишината“, посочват красноречиво в доклада си представителите на банката. Без редуциране на добива в краткосрочен план цената на петрола ще се задържи ниска. „Ако не видим още по-високо намаляне на добива от ОПЕК през 2016 г., отколкото се очаква, или пък не станем свидетели на рязко покачване на търсенето на петрол, трудно можем да очакваме цените да се възстановят значително в средносрочен план“, посочиха в свой доклад от Международната агенция по енергетика.