Европейската комисия публикува Зелена книга „Насърчаване на мобилността с учебна цел на младите хора" с цел да предизвика дискусия относно това как най-успешно могат да бъдат разширени възможностите пред младите хора в Европа за развитие на техните знания и умения посредством пътувания зад граница. Прекарването на известен период от време в чужбина с цел образование, обучение, трупане на професионален опит или доброволческа дейност е един от главните начини, по които младите хора могат да увеличат шансовете си за наемане на работа в бъдеще, както и да допринесат за личното си развитие.
Помолен за коментар във връзка със Зелената книга, европейският комисар по образованието, обучението, културата и младежта Ян Фигел коментира:„Трябва да насърчаваме мобилността, така че пътуването зад граница с учебна цел да се превърне от изключение в правило. Това е от значение за здравината и устойчивостта на икономическото възстановяване на ЕС, както и за социалното сближаване между европейските общества през XXI век."
Сегашното състояние
ЕС има дълъг опит в оказването на подкрепа за младежта посредством различни програми и инициативи. За своето 22-годишно съществувание програма „Еразъм", например, е осигурила подкрепа за 2 милиона студенти за осъществяване на част от образованието или стажовете им в чужбина. Но подкрепата, предоставяна от ЕС, обхваща много повече области, като включва и висшето бизнес-, научноизследователско или професионално образование и чиракуването, средното образование, програмите за младежки обмен и доброволческа дейност, културната сфера, предприемачеството сред младите и гражданското общество.
В допълнение ЕК спомогна за разработването на редица инструменти, с които младите хора да бъдат улеснени в пътуванията зад граница с учебна цел, в това число Europass и Европейската система за трансфер и натрупване на кредити (ECTS) в сферата на висшето образование.
Взети заедно, настоящите програми, инструменти и инициативи за насърчаване на мобилността обхващат широк кръг млади европейци от различни среди и с различно положение. Въпреки това пътуването зад граница с учебна цел все още остава по-скоро изключение отколкото правило и е по-достъпно за някои групи от населението, например студентите, отколкото за обучаващите се в областта на професионалното образование и чираците.
През 2006 г. около 310 000 младежи са имали възможността да заминат зад граница с подкрепата на европейски програми. Това се равнява на едва 0,3 % от младежите на възраст между 16 и 29 години в ЕС, което показва, че в тази област има още какво да се свърши.
Обществената консултация
Зелената книга задава редица въпроси и търси обратна информация по въпроси като:
- Как могат младите хора да бъдат насърчени да заминат зад граница с цел придобиване на нови познания, умения и опит?
- С какви препятствия пред мобилността трябва да се справят?
- По какъв начин биха могли заинтересованите страни - Комисията, държавите-членки, регионите, институциите за образование и професионално обучение и неправителствените организации да обединят усилията си в едно ново партньорство за мобилност с учебна цел?
Обществената консултация приключва на 15 декември 2009 г. Отговорите на заинтересованите страни могат да се представят посредством онлайн въпросник, както и на хартия. Комисията ще оцени получената информация и ще изготви предложение за последващи практически действия.