Европейската централна банка (ЕЦБ) остави без промяна основните лихвени проценти. Така те останаха на исторически дъна на първото заседание на финансовата институция след решението на Великобритания да напусне Европейския съюз, действие, станало известно като Brexit. Запазвайки основните лихвени ставки, ЕЦБ отговори на очакванията на анализатори и икономисти, според които централните банкери от еврозоната се нуждаят от повече време, за да оценят влиянието на Brexit върху икономическото развитие в еврозоната и в целия ЕС.
Според президента на ЕЦБ Марио Драги все още е рано да се каже какви биха били финансовите последици от Brexit.
„След референдума във Великобритания финансовите пазари в еврозоната устояха на скока в несигурността и волатилността с повишена издръжливост. Пазарният стрес бе ограничен с помощта на готовност от страна на централните банки да предоставят ликвидност ако е необходимо, облекчената парична политика и стабилната регулаторна рамка. Те продължават да подкрепят основния ни сценарий за продължаващо икономическо възстановяване и повишение на инфлацията", коментира Драги.
Днешното решение на ЕЦБ за запазване на основните лихвени ставки е факт след драматичните ходове, които банката предприе през март, когато намали и трите си основни лихвени нива, увеличи размера и обхвата на програмата за покупки на активи и обяви нова програма за средносрочно евтино кредитиране на търговските банки от еврозоната.
На заседанието си на 10-и март ЕЦБ намали основната репо лихва с 5 базисни пункта до 0,0%, депозитната лихва - с 10 базисни пункта до -0,40%, както и пределната заемна (кредитна) лихва с 5 базисни пункта до 0,25%.
През март банката също така реши да увеличи с 20 млрд. евро до общо 80 млрд. евро месечният размер на покупки на еврооблигации, като това нейно решение влезе в сила от април. По същото време тя обяви, че от юни ще разшири и обхвата на тази своя програма за "количествени улеснения", като вече ще може да купува и облигации на небанкови компании, притежаващи инвестиционен кредитен рейтинг. На същото заседание ЕЦБ обяви, че от юни ще стартира нова 4-годишна програма за "евтино" кредитиране на търговските банки в еврозоната.
След края на днешното си заседание ЕЦБ отново заяви, че продължава да очаква, че нейната ключова репо лихва ще остане в текущото или в по-ниско ниво за продължителен период от време и далеч след края на нейната програма за покупки на активи.
ЕЦБ също така потвърди, че програмата ѝ за покупки на активи за 80 млрд. евро месечно ще продължи поне до края на март 2017-а година, или след този срок, ако това е необходимо и във всеки случай, докато банката не види устойчив възходящ път на инфлацията, отговарящ на нейните инфлационни цели.
Сега вниманието на финансовите пазари ще се насочи към редовната пресконференция на президента на ЕЦБ Марио Драги от 15:30 ч., на която той най-вероятно ще коментира потенциалното влияние на Brexit върху икономиката на еврозоната и дали банката е готова да предприеме допълнителни стимулиращи мерки, за да ограничи потенциалния негативен ефект в резултат на гласуването на британците за напускане на ЕС. Той вероятно ще коментира и кризата в някои от италианските банки и на каква подкрепа ще могат те да разчитат.