Изискването за уседналост в Изборния кодекс ще бъде атакувано в Конституционния съд. Това каза в интервю за Агенция "Фокус" Антоанета Цонева - председател на УС на Институт за развитие на публичната среда. Той осъществява проект за граждански мониторинг върху начина на приемане на новите изборни правила, което е подкрепено от Балканския тръст за демокрация.
Самата уредба ще бъде атакувана, защото не могат да се поставят условия пред начина на гласуване. Той е определен в Конституцията. Не коментирам това усилие в каква посока е. То може и да е правилно, но въпросът е, че може да се укаже противоконституционно, обясни Цонева.
Според нея между първо и второ четене на кодекса могат да бъдат направени подобрения: Това е въпрос на дискусия, която трябва да бъде поддържана активна от този момент нататък от страна на вносителите и воля да се вслушат в разумни предложения, които ще направят този изключително важен за демокрацията акт - Изборният кодекс, по-консенсусен и с по-широка подкрепа. Много е важно с какъв консенсус и с какво съгласие ще бъдат приети тези правила.
Не трябва да бъде отменян изборът на районните кметове, прекият избор на кметове в населени места под 500 жители. Това каза още Цонева. Тя добави, че с тези текстове се засяга пряко правото на
близо 1.7 млн. избиратели да избират пряко своя кмет.
С отмяната на избора на кметове в населени места под 500 жители се засягат близо 1555 населени места. По този начин в малките населени места вече около 70% от населените места в България няма да избират пряко своите кметове, стана ясно още от думите на председателя на УС на Института за развитие на публичната среда.
В Изборния кодекс са запазени много високи прагове за разплащане в брой в кампанията - могат да се приемат на ръка дарения до 5000 лв. и да се правят разплащания до 5000 лв. на ръка, което на практика изобщо обезсмисля прегледът на банкова информация, за да може да се види по банков път какви транзакции са правени в една кампания. Цонева обясни, че световната и европейска практика е много по-различна - в САЩ например на ръка могат да се дадат до 100 долара, всичко останало трябва да бъде по банков път; във Франция в брой могат да се дарят на кампания само до 150 евро, като там има и друго ограничение - получаваните на ръка дарения не могат да бъдат повече от 20% от предвидения таван изобщо за набиране на дарения; във Великобритания не могат да бъдат дадени повече от 50 паунда за кампанията, които се събират от кандидатите.