Немската икономика регистрира най-бързото си покачване за последните 4 години през 2015 г., след като според предварителните данни на Федералната статистическа агенция брутният вътрешен продукт през миналата година се е повишил с 1,7% спрямо 2014 г.
Спадът на износа – традиционният двигател на икономиката на страната – беше компенсиран от увеличаването на потребителското търсене, ниското покачване на индекса на потребителските цени и рекордно високата заетост. „Германия е на пътя към стабилен растеж, който е задвижван от вътрешното търсене“, посочи Холгер Шмединг от Berenberg Bank, цитиран от Reuters.
Потреблението на домакинствата е регистрирало покачване от 1,9%, като това е най-високият му растеж от 2000 г. насам, сочат предварителните данни на националната статистика на Германия. По този начин то е спомогнало за увеличаването на БВП на страната с 1 процентен пункт през изминалата година. Други 0,5 процентни пункта са добавени от по-високите правителствени разходи, които растат с 2,8% на годишна основа, докато търговията е успяла да добави едва 0,2 процентни пункта.
Според някои анализатори тенденцията вътрешното потребление да нараства ще се запази и през настоящата година. „Поглеждайки напред, възстановяването на две скорости, със силно потребление и сектор на услугите, от една страна, и ниско индустриално производство и износ, от друга, ще се запази“, посочи Карстен Брзески, цитиран от Reuters.
Ако крайните данни за икономиката на страната потвърдят прогнозата на Федералната статистическа агенция, БВП на Германия почти ще постигне очакваното от правителството покачване през изминалата година. Властите в страната очакваха брутният вътрешен продукт на най-голямата икономика в еврозоната да се повиши с 1,8% през изминалата година.
Представители на Федералната статистическа агенция са коментирали, че БВП на страната е нараснал с 0,25% на годишна база през четвъртото тримесечие на миналата година, въпреки че припомнят, че това са много груби очаквания и че не всички данни са обработени. Според икономисти, интервюирани от Reuters, брутният вътрешен продукт на Германия щеше да запази темпа си на нарастване от 2014 г., когато се покачи с 1,6%.
Анализаторите са на мнение, че рисковете пред растежа през настоящата година ще имат основно политически, а не икономически характер. Сред тях са възможността един от главните търговски партньори на Германия – Великобритания да напусне Европейския съюз, както и имигрантската вълна, която може да застраши стабилността на бюджета на федералната република.