Има вариант да не се спира производствената дейност на военния завод „Дунарит“, но това, което предприятието произвежда, ще трябва да се изнася през други фирми. Това обяви министърът на икономиката Божидар Лукарски след среща със синдикалните организации КНСБ и КТ „Подкрепа“ към завода. Министърът уточни, че става дума за фирми от Военнопромишления комплекс, които имат действащи лицензи да могат да изнасят.
По думите му лицензът на предприятието е спрян за 4 месеца като основанието е икономиката и финансова нестабилност.
“При отстраняването на проблемите през тези 4 месеца във всеки един момент, които остават до изтичане на спирането на лиценза, Междуведомственият съвет, може да отмени решението си, ако прецени, че са отстранени основанията, на които е взето това решение”, подчерта Лукарски.
В края на миналата седмица стана ясно, че лицензите на „Дунарит“ са спрени по предложение на икономическия министър Божидар Лукарски и председателя на ДАНС Владимир Писанчев. Нужните документи за работата на предприятието са спрени преждевременно на 25 февруари от Меджуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към МС. Тогава в комисията е пристигнало и засекретено писмо от ДАНС.
“В Междуведомствения съвет има представители на ДАНС, на разузнаването, на военна информация и на абсолютно всички министерства, а решението е взето с пълно единодушие с близо 30 души личен състав на Междуведомствения съвет”, уточни министърът.
„Аргументите за това решение от чл. 21 от закона, е във връзка с постъпили сигнали от службите, които представляват класифицирана информация и не могат да бъдат изнесени пред медиите”, заяви Лукарски.
Той посочи, че в момента тече срокът на обжалване на решението на Междуведомствения съвет. По това време представителите на мениджърите могат да се запознаят с квалифицираната информация и респективно да отстранят причините, довели до вземането на това решение.
Министърът каза още, че ако работата на предприятието бъде спряна, без препитание и заплати могат да останат 750 души, информира „Фокус“.
Той добави, че по отношение на това, че има действащи сделки, по които контрагентите могат да не предпочетат да бъдат използвани други износители и вносители, нашето предложение беше да се обжалва.
От своя страна синдикатите заявиха, че са готови за протест. Те предупредиха, че ще блокират основни пътни артерии.
Синдикалните представители обявиха, че изобщо не са доволни от срещата. По думите им всички предложения на икономическото министерство са били поставени в неясното бъдеще, без конкретни ангажираности.
„За нас остава впечатлението, че някой иска да вземе процент от износа“, заяви Стоил Георгиев от КТ „Подкрепа“.
Междувременно военният министър Николай Ненчев коментира в Русе, че лицензът на военния завод не може да бъде възстановен засега, тъй като проблемите в предприятието били много тежки.
„Имаме едни 190 000 мини, които силно ме безпокоят, които охранява МВР и продължава да ги охранява към днешна дата. Ние имаме хиляди тонове боеприпаси, които трябва да бъдат утилизирани и в някаква степен разчитахме и на това дружество, но очевидно проблемите са доста тежки. Надявам се вие да получите информация от компетентните органи, включително и доколкото разбрах, се касае за много тежки финансови зависимости“, каза Ненчев, цитиран от БНР.
Военният министър обясни, че казусът ще бъде разгледан отново след няколко месеца от Междуведомствения съвет.