От Селскостопанската академия (ССА) информираха в прессъобщение, че започват новата година без финансови задължения. Старите, както и част от текущите такива, са вече изплатени, като размерът им е бил 4 млн. лева. Това е съобщил председателят на Академията проф. Петър Славейков.
По думите му просрочените задължения са започнали да се трупат още от 2008-2009 г. Те допълнително спъвали работата на ССА и са "натоварили с негативи изплащането на заплатите“. От бюджета за миналата 2012 г. в размер на 26 млн. лв. Лимитът за заплати е бил завишен с над 2,5 млн. лева още към 30 юли.
Преведени са и заплатите за ноември и декември 2012 г. на всички, ангажирани в научните звена на Академията. Изключение прави само Институтът по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" – Русе заради наложени му санкции. Причината е, че деветимата членове на Дирекционния съвет "са си гласували допълнителни коледни възнаграждения в размер на 300 лева на човек за "редовно и активно участие в заседанията през годината”, обясни проф. Славейков. Той подчерта, че решението на Съвета е в нарушение на заповед на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, в която се забранява изплащането на бонуси във второстепенните бюджетни разпоредители на аграрното ведомството.
Петър Славейков допълва, че средствата за погасяването на задълженията са осигурени от икономии в бюджета на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и стриктната финансова дисциплина, наложена през последните шест месеца в ССА. До края на месец юни 2013 г, директорите на научните звена трябва да представят план за приоритетите си, за да стане ясно за какво и как ще се харчат тези пари. Освен това – целите и резултатите, които ще се постигнат.
Председателят на Академията е на мнение, че е наложително тази година да се направят промени в Закона за Селскостопанска академия за стабилизиране на научната институция. Той категорично отхвърля идеята корекциите да се правят за сметка на съкращаване на научни работници или звена, както е против и държавните предприятия да се отделят от институтите. Според Славейков е нужно обаче средствата по дългосрочните проекти, по които работят институтите, да могат да се прехвърлят за следващата година, както е в институтите към БАН.
"Тази практика днес в ССА не е възможна, защото по закон парите в края на финансовата година се връщат в бюджета на аграрното министерство, а от там – в хазната. На два пъти е отхвърлено и искането план – сметката на Академията да се извади в отделен ред от бюджета на земеделското ведомство", обяснява председателят на ССА.