Руският президент Владимир Путин при визитата си в Унгария днес спомена България като пример за това как провалени съвместни газови проекти да бъдат възобновени.
Русия е готова да развива сътрудничеството си с Европа в областта на газовите доставки, но се нуждае от гаранции, каза Путин след срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан, съобщи ТАСС.
"Ние напълно деполитизираме тези теми, които са чисто икономически по характер и въпрос на икономическа целесъобразност. Не са изключени никакви маршрути, готови сме да се върнем към каквото и да е. Не възнамеряваме да се обиждаме на България и други държави, които не намериха в себе си мъжество да се опънат на решенията на Еврокомисията. Готови сме да се върнем към това, но се нуждаем от гаранции. Вече не можем и не искаме да отчитаме загуби за непремерени решения", каза Путин.
Така руският държавен глава продължи темата за възобновяването на проекта "Южен поток", повдигната преди дни на по-ниско ниво. В интервю руският експерт Константин Симонов, директор на Фонда за национална енергийна сигурност препоръча България може да преговаря с Русия и Европейския съюз (ЕС) за прокарване на една от тръбите на "Турски поток" през своя територия. "Турски поток" излезе на дневен ред след като България отказа да участва в несъответстващия на европейското законодателство "Южен поток".
Междувременно в Будапеща Русия и Унгария се договориха да увеличат съвместната си дейност в областта на ядрената енергетика и по-точно по АЕЦ "Пакш". Унгария планира да започне строителството на двата нови енергоблока на АЕЦ "Пакш" с участието на Русия през 2018 година, отбеляза Орбан на съвместната пресконференция с Путин, цитиран от БТА. Москва е готова да финансира 100 процента от строителството, чиято обща стойност се оценявмана 12 млрд.евро, увери Путин.
Русия и Унгария се споразумяха да започнат преговори за доставките на руски газ след 2021 година. Путин посочи, че има техническа възможност Унгария да получава газ по "Северен поток 2" или от "Турски поток".