Либерализацията на пазара в България няма да доведе до сериозно поскъпване на електроенергията. Това коментира в интервю регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал. "Има голяма разлика между страните, в които има либерализиран пазар на електроенергия и тези, където го няма. Например в Централна Европа, където либерализацията се случи преди 15 г. и цената на електроенергията се влияе от други фактори, спрямо тази в България", обяснява той.
Експертът казва още, че в Чехия или Словакия важните фактори са цената на едро, която се обуславя от търсене и предлагане. И вторият фактор са регулациите - таксите за пренос и за разпределителение по мрежата. Докладал твърди, че у нас повечето от параметрите са регулирани.
"Ако вземем Чехия за пример, от 2000 г. до 2014 г. средно инвестициите в 1 км мрежа са били с 800% повече спрямо тези в България. В Румъния – 250% повече. И е ясно, че в България е необходимо да се инвестира значително повече. Защото вече няколко години пружината се натиска надолу изкуствено, но всички знаем какви са физичните закони – тя изведнъж ще скочи. Така че е необходимо нещо да се инвестира в мрежата", разяснява той.
По думите на Докладал заради тези инвестиции през последните 10-15 години в Централна Европа консумацията на енергия намалява заради по-високата енергийна ефективност, а поради тази причина намаляват и разходите за ток. Експертът коментира, че в България ситуацията е различна.
"Процесът на инвестиции в мрежата изкуствено се задържаше, цената на микса се регулираше. Ако регулациите малко се отпуснат и се освободят цените, е трудно да се прогнозира какво ще стане с нея. Но не очаквам да има кой знае колко голям скок. Наистина това ще бъде повлияно от пазара. Затова да се каже каква е цената на ел.енергията в Европа на борсата и че това ще повлияе на цената в България, е просто безумие. Котировките в Европа няма да имат абсолютно никакво влияние у нас", казва Докладал.
Шефът на ЧЕЗ и нас е на мнение, че нуждата от инвестиции в електропреносната мрежа в България е не само очевидна, но и "очевадна".
"Също трябва да се модернизират и подстанциите. Имаме нови присъединявания. Ако говорим за този пръстен около София – сателитните градове и села около столицата, където мрежата е оразмерена през 70-те години на ХХ в. и е била разчетена за малки селца. А в момента там живеят значително повече хора и съответно потреблението е по-високо. Те имат повече и по-мощни електроуреди, затова е необходимо допълнително да се инвестира в тази мрежа. Което е още едно предизвикателство", разяснява Докладал.
Цялото интервю четете на iNews.bg