Екипът на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) представи днес в Бургас напредъка в изпълнението на проекта ECOPORT 8. Предвижда да бъдат извършени изследвания и тестове, въз основа, на които ще се изготви база за екологично сертифициране на пристанищата като се вземат под внимание националните нормативни изисквания, както и тези на Европейския съюз за създаването на пилотна мониторингова система. В България тя ще бъде изпробвана първо на пристанище Бургас, съобщиха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Целта е да подобри качеството на пристанищата, поставяйки като основен приоритет предотвратяването от замърсяване на водата, въздуха и инфраструктурата в пристанищните райони и прилежащата брегова зона посредством тясното сътрудничество между научните институти и местните пристанищни власти.
Друга основна цел е съхраняването на естествените ресурси в пристанищните зони и прилежащите крайбрежни територии.
Крайният резултат от проекта трябва да бъде постигане на безопасен, сигурен, екологичен и ефикасен морски транспорт, изграждане на модерни пристанища, които да осигуряват подходяща среда за цялостното икономическо развитие на страната и интеграция в международен план - в интерес на екологията, икономиката, населението и общините.
ECOPORT 8 включва пристанища от Коридор 8, за които да бъдат дефинирани общи стандарти. Партньори по проекта са пристанищните власти и научните институти от шест страни: Италия, Гърция, Румъния, Черна гора, Албания и България. От българска страна Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) е партньор и събенефициент по проекта. Друг български партньор е Институтът по водни проблеми към БАН.