Липса на основни консумативи, тежък недостиг на персонал, катастрофална хигиена - на фона на всичко това болничен пожар уби пет преждевременно родени бебета в болница в Румъния, посочва АП в материал, озаглавен "Румъния и България имат най-лошите здравни системи в ЕС".
Пожарът в интензивното отделение е най-яркият пример за здравна система, напомняща по-скоро за развиваща се страна, отколкото за членка на ЕС, отбелязва агенцията, цитирана от БТА. Румънските болници бяха кошмар по време на комунизма, който приключи през 1989 г. Но над 2 десетилетия след падането му и близо 4 години, след като се присъедини към ЕС, Румъния остава една от най-бедните страни в ЕС и жалкото състояние на болниците отразява този неин статут. Сериозен недостиг на медицински персонал, подкупи, давани на докторите и сестрите, за да осигурят по-добро лечение, хроничен недостиг на финансиране или големи дългове на болниците са всекидневните пречки, с които пациентите трябва да се борят, посочва АП. В разтърсената от рецесията Румъния правителството през 2009 г. похарчи едва 3,7% от БВП на страната или 4 млрд. евро за здравеопазване. Това е по-малко от половината от средното процентно ниво за ЕС. Годишният доклад на Европейската комисия за Румъния от миналия месец посочва, че "две трети от анкетираните казват, че са предлагали пари на медицински персонал, а 81% заявили, че смятат, че това плащане е изиграло изключително важна роля за начина, по който са били лекувани".
В съседна България - друга бедна членка на ЕС, която харчи едва 4,2 процента от БВП за здравеопазване, пациентите също често плащат за медицински консумативи и лекарства, както и за преференциално обслужване, посочва агенцията. "Типични форми на корупция в болниците са подкупите, за да се осигури достъп до болница, купуване на медицински консумативи и лекарства, искане на официални дарения за болниците, допълнителни такси за лечение и операции", казва Константин Пашев от Центъра за изследване на демокрацията.