Само 15,8% от фирмите ни планират да използват програмите на ЕС

07.10.2007 | 18:52
по статията работи: Апостол Апостолов
45 % от МСП са запознати в малка степен с възможностите за подкрепа
Само 15,8% от фирмите ни планират да използват програмите на ЕС
Само 15.8 % от българските фирми планират да използват програмите на Европейския съюз. 45 % от малките и средните предприятия (МСП) са запознати в малка степен с възможностите за подкрепа от ЕС, а 40.9 % изобщо не са запознати. Напълно запознати са едва 1.7 % от МСП. Тези данни от национално представително изследване на “Витоша Рисърч” проведено в началото на годината бяха представени пред медиите в рамките на проведения във Варна семинар на тема: „Възможности и предизвикателства пред малкия и средния бизнес. Подкрепа от Структурните фондове“. Форумът се организира от Европейския институт и фондация “Конрад Аденауер”.
Като основни пречки за покриване на европейските изисквания от българските МСП бяха посочени недостатъчните финансови ресурси, липсата на достатъчно информация, както и липсата на подготвени кадри.
Сложната и бюрократична процедура на кандидатстване се оказва основен фактор, затрудняващ 67% от фирмите при участие в европейските фондове и програми. Едва 12.6 % споделят, че програмите не съответстват на нуждите на МСП. “Варна е район, който има най-висока концентрация на малки и средни фирми на глава от населението.
В София обаче достъпът до информация е по -добър. Част от управителите на фирми споделят, че правителството разпространява много информация, но тя е твърде обща и понякога е заблуждаваща.
Правителството трябва да доставя нужната информация на стопанските асоциации, на камарите и те да я преведат на своите членове”, коментира пред медиите Юлияна Николова, директор на Европейския институт. Стана ясно още, че част от проблема е и публикуването на документи за оперативните програми на страниците на българското правителство и министерствата само на английски.
“Редно е те да бъдат на български език. Вярно е, че тръжните документи ще бъдат публикувани на български език, но за да бъдат подготвени фирмите те трябва да се запознаят с базовия документ, ако искат да знаят какво и кога да очакват и какви са изискванията. Всичко трябва да е максимално прозрачно. Защото в тези пари са и нашите пари. Със сигурност ще си дадем вноската в Евросъюза, но не е сигурно дали ще си я усвоим. Имаме право като данъкоплатци да знаем за какво се харчат парите ни. Съществуващите камари не трябва да си пазят информацията и всички агенции за малък и среден бизнес трябва да станат максимално отворени към предприятията. Във всяка една оперативна програма има пари за провеждане на обучение. Има информационни кампании, но те не трябва да бъдат провеждани в предизборен период. Те трябва да бъдат насочени към бизнеса и за конкретните проекти”, изрази мнение Николова.
Според Европейският институт за 2007 година процента на усвоените средства ще бъде изключително нисък, много под 10 %. “Средства ще влязат в националния фонд, но няма да достигнат до бизнеса, който си е платил данъците, за да се плати вноската в евросъюза. Бизнесът ще е на минус при всички случай”, обобщи директорът на Европейския институт.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 29.11   1760 г. – Град Детройт е предаден във владение от Франция на Великобритания. 1780 г. – След смъртта на императрица Мария Тереза на престола на Свещената римска...