Истерията около филма "Хобит" (The Hobbit) започна да завладява света. Първата част от трилогията, която предхожда събитията от сагата „Властелинът на пръстените“, може да се похвали с бюджет от 250 млн. долара. Толкова ще струва и заснемането на втория филм – The Hobbit: The Desolation of Smaug, който трябва да се появи по кината през 2013 г.
Филмите на режисьора Питър Джаксън обаче не са най-скъпите в историята, отбелязва електронното издание "Бизнес инсайдър". То представя класация на 25-те най-скъпи филма за всички времена, използвайки данни от интернет енциклопедията за кино IMDB. Сумите са изчислени, като се взима предвид и инфлацията.
Вероятно подреждането догодина ще се промени, когато се появят третата част на комиксовата адаптация „Железният човек“, фентъзи проектът "Оз: Великият и могъщият" и уестърнът с участието на Джони Деп „Самотния рейнджър“. Техните бюджети се очаква да бъдат поне 200 милиона долара.
Супергерои и фантастични филми. По този начин може да се определи накратко подреждането между 25-то и 10-то място.
Последното 25-то място в класацията поделят два излезли през 2009 г. заглавия – последният засега филм в поредицата „Терминатор“ - „Терминатор Спасение“ (постерът вляво), и посветената на края на света лента „2012“, която е режисирана от германеца Роланд Емерих. Според първоначалните планове те е трябвало да струва 200 млн. долара, но впоследствие реализацията ѝ се е оскъпила до 216 млн. Това надали е проблем, тъй като лентата на Емерих е успяла да спечели почти 770 млн. долара от прожекции.
Малко повече – 220 млн. долара, са стрували заемащите следващите две позиции заглавия - „Трансформърс: Отмъщението“, което се появи отново през 2009 г., и един от летните хитове на 2012 г. - „Отмъстителите“.
На 21-а позиция попада третата част на фантастичната поредица „Мъже в черно“. Заснемането на филма е струвало 225 млн. долара. Продължавайки темата за супергероите, на 20-то място се нарежда излезлият през лятото на тази година филм „Невероятният Спайдърмен“. Заснемането на поредния прочит на историята на младия Питър Паркър, който получава супер сили, след като е ухапан от паяк, е струвало 230 млн. долара.
На 19-то място е позабравеният филм от 1999 г. „Този див, див Запад“ отново с участието на Уил Смит. Уестърн-комедията е струвала 236 млн. долара, на фона на които приходите от прожекции в размер на 222 млн. долара изглеждат незадоволителни.
На следващо място (18-то) намираме „Супермен – Завръщането“, който се появи през 2006 г. Поредният прочит на историята на последния син на планетата Криптон е струвал почти 240 млн. долара и е успял да събере повече от 390 млн. долара приходи.
Филми за супергерои и екранизация на фантастична книга намираме на следващите три места. На 17-о място се подрежда излязлата през 2006 г. лента „Х мен – Последната битка“, чиято реализация е струвала 241 млн. долара. Тя е следвана от излезлия през 2008 г. филм „Хрониките на Нарния: Принц Каспиан“, за чието реализиране са били похарчени почти 242 млн. долара. Следващата – петнадесета позиция, се заема от втората част на режисираната от Сам Рейми трилогия „Спайдърмен“. Тя излезе през 2004 г. и струваше почти 245 млн. долара. И трите филма успяват да си избият вложените за заснемането средства с помощта на приходи от прожекции.
На 14-то място се подрежда римейкът на класическия черно-бял филм "Кинг-Конг", който излезе през 2005 г. Той струва на създателите си малко повече от 245 млн. долара. Те обаче успяха да спечелят над 550 млн. долара от продажба на билети.
Точно по четвърт милиард долара са стрували следващите три филма, които излязоха през тази година – „Джон Картър“ (13-о място), „Черният рицар: Възраждане“ (12-о място) и „Хобит“ (11-о място). Филмът, проследяващ историята на супергероя Батман, който беше режисиран от британеца Кристофър Нолан, успя да събере приходи в размер на 1 млрд. долара. Не толкова добра беше съдбата на „Джон Картър“ - лентата „взе“ главата на ръководителя на филмовото студио Disney през април месец тази година в резултат от слабото си представяне в бокс офиса.
Тази част на класацията завършва с филма „Терминатор 3 – Бунтът на машините“ (10-о място). Лентата, проследяваща борбата около бъдещето на човечеството, която излезе през 2003 г., струва 251,4 млн. долара. Участието на бъдещия губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер в нея предопредели нелошото представяне в бокс офиса - 433,4 млн. приходи.
В челната деветка заслужават споменаване няколко неща – присъствието на два от общо четирите филма, проследяващи приключенията на пиратския капитан Джак Спароу, попадането на филм от 1963 г. и наличието на анимация.
Девети се подрежда филмът „Аватар“, който се появи през 2009 г. Реализацията на лентата, която ознаменува завръщането на режисьора Джеймс Камерън към голямото кино, струва 255,5 млн. долара. Всеки цент от тази сума обаче впоследствие се оправда от приходите в размер на 2,8 млрд. долара.
Втората част от първата трилогия - „Карибски пирати и ковчегът на мъртвеца“, се нарежда на осмо място с бюджет от над 258 млн. долара и събрани приходи в размер на 1 млн. долара. Тя е следвана от най-спорните филми в историята - „Воден свят“, за чието заснемане са отишли 265,6 млн. долара. Този бюджет отрежда на лентата с Кевин Костнър седмо място. Резултатът от вложенията обаче е плачевен – едва 264,2 млн. долара приходи.
Шести се подрежда „Хари Потър и нечистокръвният принц“. Тази част от поредицата за приключенията на малкия магьосник е струвала 269,6 млн. долара и е успяла да спечели 930 млн. долара в бокс офиса.
Въпросният анимационен филм, за който стана въпрос по-горе, е "Рапунцел". За неговата реализация са били похарчени 275,8 млн. долара, което му отрежда пето място. Същевременно лентата е успяла да спечели близо 591 млн. долара в бокс офиса.
Четвърти се подрежда още един филм за Спайдърмен – излязлото през 2007 г. заглавие. Неговото заснемане е струвало 287,8 млн. долара, които обаче впоследствие са били избити в бокс офиса с приходи в размер на почти 900 млн. долара.
Челната тройка започва с "Титаник" (3-о място), който е струвал над 288 млн. долара. Режисираната от Джеймс Камерън лента успя да спечели 11 награди „Оскар“ през 1998 г. и да генерира приходи в размер на 2,2 млрд. долара. Вложенията нареждат историческата драма на трето място. Тя е следвана от друг исторически филм - „Клеопатра“ от 1963 г. (2-о място), за чието реализиране са били похарчени 325 млн. долара.
Последният филм от първата трилогия - "Карибски пирати - на края на света" според представените данни е струвал почти 335 млн. долара. Това му отрежда първо място в класацията. Приходите, които успява да спечели лентата, възлизат на повече от 963 млн. долара.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!