Лидия Шулева: Има неправомерно увеличаване на минималната пенсия

22.11.2024 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Според нея има "абсолютно произволни увеличения" на пенсиите, а големият процент на хората, които в момента получават минимални пенсии, се дължи "на нещата, които се случваха в първите 10-15 години след промените"
Лидия Шулева: Има неправомерно увеличаване на минималната пенсия
Снимка: под лиценза на creative commons

Натрупани са много сериозни дисбаланси в пенсионната система, които дават отражение днес. Това каза пред БНР Лидия Шулева, бивш вицепремиер и министър на икономиката, както и бивш министър на труда и социалната политика.

Според нея има "абсолютно произволни увеличения" на пенсиите, а големият процент на хората, които в момента получават минимални пенсии, се дължи "на нещата, които се случваха в първите 10-15 години след промените".

В период на предизборна борба започват безпринципни и безразборни наддавания, за да се харесаме на избирателите, посочи бившият вицепремиер.

Шулева акцентира върху много по-стриктното въвеждане на правилото принос – права, тоест пенсията да зависи от осигурителния принос. В момента този принцип е нарушен, има неправомерно увеличаване на минималната пенсия, заяви тя.

Социалното осигуряване е солидарна система. За сметка на осигурителните вноски се плащат пенсии, които не съответстват на осигурителния принос на лицето, обясни Лидия Шулева и се аргументира защо фондове следва да бъдат извадени от консолидирания бюджет на НОИ и да отидат към социалното министерство.

Когато говорим за средна заплата, от която 50% да бъде минималната, не става дума дали това е основна или брутна заплата. Не е нормално МРЗ да зависи от добавката за трудов стаж на определени категории хора, коментира Лидия Шулева относно директива на ЕС за гарантираните минимални доходи.

"Така или иначе, МРЗ трябва да расте. Друг е въпросът, че дисбалансите по региони са големи.", посочи тя.

"С тези бездействащи и волунтаристични парламентарни "мнозинства" през последните години сме в абсолютен застой по отношение на инвестициите", отбеляза бившият вицепремиер и министър на икономиката.

Може би е по-добре да влезем в 2025 г. със стария бюджет, защото в стария бюджет я няма тази дупка, там ги няма тези дефицити, изтъкна още Шулева и предупреди: "Много е опасно пак да наблъскат в бюджета различни плащания, които не е ясно как ще бъдат реализирани."

Шулева изказа мнение, че трябва да се увеличи данъкът върху хазарта, защото по думите ѝ 300 000 младежи, които не работят и не учат, пълнят игралните зали и отиват във фирмите за бързи кредити.

Има откъде да се вземат пари, подчерта в заключение Лидия Шулева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...