Компаниите се развиват въпреки държавата и без нейната помощ

18.12.2009 | 18:22
по статията работи:
Кирил Аврамов, Директор, "Политикъл Кепитъл България"
Компаниите се развиват въпреки държавата и без нейната помощ

Специално за Econ.bg

За четвърта поредна година вестник "Пари" организира национална среща на бизнеса в България "Гепард". Econ.bg беше медиен партньор на събитието. Отличени бяха най-динамично развиващите се компании, класирани по нетни приходи от продажби за годините 2007 и 2008 г.

В рамките на проекта "Гепард" всеки месец вестник "Пари" издава специални страници с публикации за регионалната икономика и секторни анализи за местния бизнес, както и примери за успешни местни проекти по линия на публично-частното партньорство, въз основа на специално изготвени класиции от независима агенция.

След официалната част на събитието, което се проведе на 17 декември 2009 г., Кирил Аврамов, директор на компанията, изготвила регионалната класация - "Политикъл Кепитъл България", представи пред Econ.bg повече подробности за анализа и за очакванията на бизнеса през следващата година.

"Политикъл Кепитъл България" е международна консултантска компания, изготвяща анализи в сферата на политиката и икономиката. Тя се стреми да изследва най-важните фактори от политическия и икономическия живот на Централна и Източна Европа. "Политикъл Кепитъл България" е дъщерна компания на унгарската консултантска фирма Political Capital Policy and Research & Consulting Institutе, част от Capital Group Inc. - Унгария.

Акценти:

  • Изводи в анализа: Още се усеща влиянието на плановата икономика и повишаване на административния капацитет;
  • Настроенията на предприемачите за 2010: По-скоро минорни;
  • Дъното на кризата: Два типа становища.

 

Г-н Аврамов, разкажете на читателите на Econ.bg повече за работата на "Политикъл Кепитъл България" по регионалния анализ, който изготвихте за вестник "Пари"...

Кирил Аврамов:

Бяхме поканени тази година да разработим анализ на базата на т.нар. "Регионални гепарди" - класация за най-динамично развиващите се компании в страната. Целта беше да отчетем тенденциите, които вероятно ще влияят и ще имат особена тежест през следващата година

Установихме няколко доста интересни факта, които според нас са съществени и би следвало да им се обърне внимание от т. нар. "бизнес общност".

Така например, установихме, че динамиката на развитие на отделните икономически единици отразява сравнително точно генералната посока на развитие на отраслите на национално ниво. Виден е атрактивният растеж на фирмите, ангажирани с добив и търговия на строителни материали, строителство, транспорт, услуги и туризъм. Именно тези фирми отчитат и най-добрите резултати на национално ниво.

Същевременно е показателно неравномерното разпределение на динамиката върху останалите сфери на производство, което означава, че негативните ефекти от глобалната икономическа криза неминуемо ще се отразят върху водещите икономически актьори и през 2010 година.

Наличието на подобен дисбаланс показва и нуждата от сериозна диверсификация на производствените дейности с цел балансирано развитие и в бъдеще.

Процесът на дисбаланс, който има и своите негативни демографски и социални аспекти, ще продължи своето темпо без признаци на забавяне, което е притеснително.

От направеното изследване, базирано на регионалните класации "Гепард" и добавените от "Политикъл Кепитъл България" измерения, се наблюдават и следните интересни резултати:

Все още е осезаем негативният ефект от тежкото наследство на плановата икономика в регионален аспект. Това не може да бъде пропуснато в анализа.

Установихме липса на ясна връзка между т.нар. "облекчени режими за правене на бизнес на регионално ниво" и динамиката на растежа фирмите от респективните региони. Според нас това означава (като изключим, че част от тези режими са със спорна легитимност), че има някакъв лагов ефект - бизнесът ще трябва да наваксва и ще усети позитивните резултати по-бавно.

Следваща констатация: Знаете, че в България постоянно се повтаря като мантра, че усвояването на евросредствата на централно ниво автоматично би следвало да води до подобряване на бизнес средата, по някакъв магически начин, на местно ниво. Установихме, че има липса на ясна връзка между усвоемостта на евросредствата от местните власти и динамиката на растеж на фирмите в съответните региони. С други думи казано - вътрешната динамика и предприемчивостта на мениджмънта на съответните фирми са определящият фактор в развитието на класираните компании. Казано на шега, компаниите се развиват въпреки външните фактори и разчитат предимно на собствени сили. За да не звучи по-грубо: компаниите се развиват въпреки държавата и без нейната помощ.

Същевременно става ясно, че българските предприемачи би следвало да положат усилия в посока на диверсификация на своите производства и предлагане на стоки и услуги с по-висока добавена стойност.

Сериозни усилия са нужни от страна на централната и местните власти в посока укрепване и повишаване на административния капацитет с оглед на това те да бъдат полезни на бизнеса.

Засилването и контролът на връзката между гражданите, предприемачите и администрацията е ключов фактор при създаването на благоприятна бизнес среда, която да генерира повече възможности за растеж през следващата година.

Изводите от тези наблюдения, които направихме в този анализ, би следвало да послужат като червена лампа за политическия елит, ангажиран с управлението на държавата.

Какви са настроенията на бизнеса за 2010 година?

Кирил Аврамов:

Аз бих определил ситуацията като по-скоро минорна. Естествено, не ми се иска да чертая всичко в черни краски. Повечето от предприемачите, с които съм разговарял, имат притеснения по отношение на динамиката на растеж през 2010 г. При всички положения онези фирми, които са по-гъвкави и съумеят да възстановят пазарните си ниши от преди кризата, ще се увенчаят и с успех. За голямо съжаление, фирмите, ангажирани в сферата на услугите, по всяка вероятност ще имат застой в развитието си.

Как смятат предприемачите - минало ли е най-лошото в кризата?

Кирил Аврамов:

Трудно е да се обединят в едно становище мненията на всички хора, с които съм разговарял. Мненията могат да се групират в две условни групи.

Едни предприемачи считат, че най-лошото е минало, че предстои постепенно, но мъчително изкачване обратно към старите нива на растеж. Има една група в секторите, които вече визирах (туризъм, транспорт, строителство, услуги) - те изпитват притеснения, че най-лошото от кризата все още не е достигнато и най-вероятно това ще стане през първите три месеца на следващата година.

Интервю на Апостол Апостолов, Econ.bg

Пълния запис на разговора може да чуете в прикачения аудиофайл.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...