Утре БСП връща мандата неизпълнен, след като парламентът бламира законодателната програма

27.07.2022 | 11:20
по статията работи: econ.bg
По думите на председателя на парламентарната група на БСП Георги Свиленски гласуването е било тест за това дали има антикорупционно мнозинство в парламента
Утре БСП връща мандата неизпълнен, след като парламентът бламира законодателната програма
Снимка: БГНЕС

БСП ще върне третия проучвателен мандат неизпълнен още в четвъртък, след като по-рано днес депутатите отказаха да гласуват проекторешението на БСП за приемане на законодателната програма на Народното събрание за периода юли-декември 2022 г. Предложението точката да отпадне от дневния ред на парламента бе направено от ДПС и ГЕРБ и бе подкрепено от 119 депутати, включително от "Има такъв народ" и "Възраждане". Първоначално бе предвидено то да влезе като първа точка за четвъртък.

По думите на председателя на парламентарната група на БСП Георги Свиленски гласуването е било тест за това дали има антикорупционно мнозинство в парламента. Според него такова няма, а има представители, които искат да защитават тези, които да се възползват от корупцията.

"Опасността, която предстои пред държавата от днес нататък, е отговорност на тези, които които не подкрепиха това България да има работещ парламент и работещо правителство. Под указанията на Десислава Атанасова и Йордан Цонев заедно парламентарните групи на "Има такъв народ" и "Възраждане" саботираха и извадиха от програмата на парламента законодателната програма на БСП. Ясно стана на всички, че "Възраждане" са патерица на ГЕРБ, а "Има такъв народ" на ДПС", заяви Свиленски и добави, че "Има такъв народ" е проявила лицемерие, демонстрирайки желание за съставяне на правителство с третия мандат.

Именно Йордан Цонев от ДПС първи направи предложение за отпадането на точката с аргумент, че парламентът да приема законодателна програма за период от 6 месеца е правен нихилизъм. Според Цонев никъде в правилника за дейността на Народното събрание няма такава процедура.

"Условия за съставяне на правителство не се приемат с решение на Народното събрание. Ако някой иска да осъществява ползотворно мандат, който му е връчен, трябва да намери начин да състави управленска коалиция не с решение на пленарна зала", заяви Цонев.

Зам.-председателят на парламента Кристиан Вигенин от БСП се опита да защити проекторешението с аргумент, че в правилника не е забранено Народното събрание да планира дейността си.

"Тук говорим за законодателна програма, която дава ориентир за необходимото законодателство, а оттам нататък преценката е на Народното събрание кога и по какъв начин тези текстове ще бъдат внасяни в седмичната програма на парламента", добави той.

Това обаче не беше достатъчно и парламентът отхвърли разглеждането ѝ в пленарна зала.

Вчера (26 юли) след заседание на Националния съвет на социалистите Нинова обяви, че се надява да се намери институционално и отговорно мнозинство, което да подкрепи законодателната програма, базирана на предложения от "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България". В нея бе записано до 31 юли да бъде избран нов председател на Народното събрание, а до 15 август Бойко Рашков да бъде избран за шеф на антикорупционната комисия.

"Отговорността за хвърлянето на държавата в безвремие без председател на КЕВР, без цени на топло- и електроенергия, без лицензиране на операторите остава в ръцете на тези, които днес саботираха България да има правителство - ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане". Никой не трябва да има съмнение относно зависимостите между тези четири партии", каза Свиленски.

Връщането на мандата в четвъртък означава, че отговорността ще се прехвърли и върху държавния глава Румен Радев, който трябва да реши дали да остави време на сегашния парламент да проведе процедурата по избора на нов шеф на Комисията по енергийно и водно регулиране, или веднага ще разпусне парламента. Ако се осъществи втория сценарий, това означава, че предсрочните парламентарни избори ще се проведат на 2 октомври.

Междувременно "Продължаваме промяната" бламира ГЕРБ и ДПС за възстановяване на Иван Иванов начело на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), след като изпълняващият длъжността председател на Народното събрание Мирослав Иванов отказа да включи в дневния ред проектите на решения на двете опозиционни партии с мотива, че няма доклади на ресорната комисия.

В същото време по-късно днес в ресорната комисия по енергетика депутатите ще разглеждат правилата по избор на нов шеф на енергийния регулатор и вероятно ще открият нова процедура по избора на такъв. За това настоява именно "Продължаваме промяната", чиито представители вече обявиха, че няма да подкрепят проекторешенията на ГЕРБ и ДПС. Такава процедура обаче отнема от две до три седмици и изисква по-дълъг живот на парламента, който при това положение е възможно да бъде разпуснат още този петък от президента Румен Радев заради невъзможност за сформиране на правителство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....