Принц и принцеса Акишино на Япония пристигнаха с хеликоптер край хасковското село Александрово тази сутрин. Те бяха посрещнати от президента Георги Първанов, областния управител на Хасково Райна Йовчева, общинското ръководство и гости. Причината за визитата бе официалното откриване на Музейния център на тракийското изкуство в Източните Родопи, изграден с над 2,5 милиона долара от японското правителство, съобщи Haskovo.Info. След церемонията по откриването техни императорски височества разгледаха експонатите в музея и копието на уникалната Александровска гробница, а след това посетиха и оригинала. На откриването днес присъстваха и министърът на културата Стефан Данаилов, японският посланик у нас и посланикът на България в Япония, областният управител Райна Йовчева, ръководството на Община Хасково, която финансира изграждането на прилежащата инфраструктура.
Преди да излетят за Смолян принц и принцеса Акишино не пропуснаха да се разпишат в книгата за впечатления в музея. Японците се интересуват много от история, а траките са един от най-забележителните народи, заявиха гостите.
Принц Акишино обясни, че японците са впечатлени от историята на траките, които са притежавали забележителна техника за времето си. Той определи като изключително важен фактът, че музеят се открива именно в годината, в която България и Япония честват 50 години от началото на дипломатическите отношения между двете страни.
"Япония е сред най-големите донори на България. Стойността на получената от страната ни в годините на прехода подкрепа е около един милиард щатски долара, подчерта при откриването на музея президентът Георги Първанов", цитиран от DarikNews.bg . Той изрази надежда, че в резултат на доброто двустранно партньорство много туристи от Япония и от света ще имат възможност да видят не само копието на уникалната Александроваска гробница, а и хиляди други исторически забележителности в нашата страна. Принц Акишино коментира, че откриването на Музея на тракийското изкуство е част от сътрудничеството между Япония и България в областта на културата и науката, което ще продължи.
Освен копието на уникалната със стенописите си Александровска гробница от IV век преди Христа, която кандидатства за паметник на ЮНЕСКО, в Музея на тракийското изкуство за първи път е представено и златно съкровище, датирано отпреди 6 000 години. Накитите, аналогични на предметите от Варненския некропол, са най-старото обработено злато, открито в света. Представени са и всички най-забележителни паметници на тракийската култура в Източните Родопи, Сакар планина и по поречието на Марица. В музея е изграден и оборудван с най-съвременна техника научно-изследователски център.