Болнични доктори бягат в поликлиниките за повече пари

21.04.2009 | 10:11
по статията работи:
Във Варна няма да се закриват лечебни заведения, заяви директорът на РЦЗ- Варна д-р Веселин Балкански
Болнични доктори бягат в поликлиниките за повече пари

Снимка: corbis.com

Доктори със стаж напускат болниците и отиват за повече пари в Диагностично-консултативните и медицинските центрове. Това съобщи директорът на Регионалния център по здравеопазване (РЦЗ) във Варна д-р Веселин Балкански по повод на упреци, че прави обсъждания на нов проект за национална здравна карта зад гърба на "бялата" гилдия. При сегашната система на финансиране се нарушават основните правила за израстване в професията, категоричен е той.

"Нормално е всеки медик да измине своя път, който минава през общата медицина и извънболничната помощ и завършва в болничната. А във Варна става обратното. Обикновено се разрешава на болнични лекари да работят в извънболнична помощ при недостиг на специалисти. Нещо, което го има например в Търговище, Разград и другите по-малки градове. Във Варна съотношението специалисти от доболничната помощ - общопрактикуващи лекари е 3:1 и това създава напрежение в колегията", каза още шефът на РЦЗ, цитиран от в. "Черно море". Неговото мнение е, че всеки болничен лекар трябва да получава достатъчно възнаграждение от лечебното заведение, в което е на щат, а не да търси допълнително материално стимулиране другаде. Това ще е полза преди всичко на пациентите. Във Варна в момента има недостиг единствено на анестезиолози за МБАЛ "Света Анна".

Като цяло клиничните пътеки са недофинансирани и не покриват разходите на болниците. При някои от тях обаче е обратното, каза още д-р Балкански и даде за пример Специализирана очна болница. Защо във Варна има 4 - 5 частни сродни лечебници, работещи само по 1 - 2 пътеки, които реализират печалби, за разлика от общинската, където се наблюдава отлив на пациенти, попита риторично той.

Шефът на РЦЗ бе категоричен, че във Варна няма да се закриват лечебни заведения и болнични легла, не предстоят и промени в системата на здравеопазване, тъй като всичко е регламентирано със Закона за лечебните заведения.

"Преди седмица наистина участвах в обсъждането на проект за нова национална здравна карта и интегративен модел на базата на спуснати критерии и показатели, съобразени със стандартите на ЕС. Той може да бъде утвърден единствено от следващото правителство", добави д-р Балкански. Проектът визира създаването на нов вид лечебни заведения като обединени центрове в малките общини и отдалечените селища. В тях ще работят 6 - 8 лекари за първична помощ, лекар специалист, акушер-гинеколог, педиатър. Предвижда се също преобразуване на сега действащите диспансери, както и таван от 1500 пациенти за общопрактикуващите лекари. Всичко това на този етап е сферата на предложенията. Предстоят обсъждания, нищо не се прави прибързано и "на коляно", обобщи директорът на РЦЗ - Варна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...